Kedy k nehode volať policajtov

Ak poslanci schvália nový cestný zákon, budeme povinní privolať dopravnú políciu len k nehodám, kde výška škody presiahne 120 000 korún. Čo sa však stane, ak škodu zle odhadnete a políciu neprivoláte alebo privoláte zbytočne?

10.11.2008 07:57
Auto, nehoda Foto:
Auto, nehoda
debata

V súčasnosti je limit pre nahlasovanie dopravných nehôd odvodený z 10-násobku minimálnej mzdy, teda 81 000 korún. V novom zákone sa však bude za dopravnú nehodu považovať len tá, kde škoda presiahne jedenapolnásobok  takzvanej väčšej škody podľa Trestného zákona, čím sa limit zvýši na 120 000 korún. Ide samozrejme o súčet škody. Teda nielen škody, ktorú máte na vašom vozidle ale aj škody, ktorú ste spôsobili inému účastníkovi dopravnej nehody alebo na inom majetku a zariadení.

„Prispôsobujeme sa tým štandardu okolitých krajín, ktoré majú limit pre klasifikáciu dopravnej nehody podstatne vyšší, ako máme v súčasnosti my,“ hovorí Milan Anjel, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR. „Ide nám o to, aby sme  obmedzili zbytočné výjazdy policajtov k malým dopravným nehodám. Ak to zveličím, nechceme dnes už robiť zadarmo prácu pre poisťovne,“ dodáva Anjel.
 
Polícii to určite uľahčí prácu, no pre účastníkov dopravnej nehody vzniká dilema, či privolať, alebo neprivolať k nehode policajtov. Ak sa rozhodnete zle, môžete na to doplatiť buď krátením poistného plnenia, alebo sa zbytočne vystaviť riziku postihu zo strany polície.

Bez dokladu polície vám môžu krátiť poistné

Ak škoda na vozidle prekročí stanovený limit a poistenec nedonesie do poisťovne protokol o dopravnej nehode vystavený políciou, poisťovňa môže krátiť poistné plnenie. Podľa Lucie Muthovej, hovorkyne Allianz Slovenskej poisťovne, odvodzuje poisťovňa výšku krátenia individuálne. Napríklad podľa toho, či klient nemal žiadnu poistnú udalosť, alebo, naopak, mal viacero poistných udalostí.

Zväčša predstavuje krátenie 10 alebo 20 percent. Poisťovňa má však právo, napríklad pri podozrení na alkohol, krátiť poistné plnenie až do výšky do 100 percent. Preto poisťovne v záujme poistencov odporúčajú privolať dopravnú políciu aj k menším dopravným nehodám, najmä však vtedy, keď si účastníci nie sú istí, či škoda presiahla, alebo nepresiahla stanovený limit. Nový zákon privolanie polície totiž neobmedzuje. Ak nahlásite nehodu na stopäťdesiatos­mičku, polícia je povinná konať.

Ak privoláte políciu, môžete prísť aj o vodičský preukaz

Má to však svoj háčik. Ak privoláte políciu aj v prípade, že škoda na vozidle nepresiahla 120 000 korún, a ste vinníkom, rátajte s nemalou pokutou, ktorá by vás inak obišla. Dopravný priestupok sa vám tiež zapíše do evidencie nehôd a môže vám hroziť odobratie vodičského preukazu a následné preskúšanie. Závisí teda najmä od postoja poškodeného, či sa rozhodne pre dohovor, alebo bude trvať na privolaní polície. Len protokol od polície dáva totiž poškodenému stopercentnú garanciu, že škoda bude vyplatená z poistky vinníka.
 
Keďže sa neráta s tým, že by bolo privolanie polície v budúcnosti spoplatnené, nevyplývajú  poškodenému z takéhoto rozhodnutia nijaké prípadné náklady. Anjel však upozorňuje, že účastníci nehody často nehodu vyhodnotia nesprávne. „Vodiči by si mali preto trikrát rozmyslieť, či zavolať policajtov, alebo nie. Potom by mohol byť prekvapený aj ten, ktorý sa cítil nevinný.“ Pokutu môže dostať poškodený aj z dôvodov, ktoré priamo nesúvisia s nehodou. Napríklad ak sa pri kontrole jeho dokladov alebo technického vozidla zistia nedostatky.

Ako sa nenechať dobehnúť pri nehode druhým účastníkom

1. Bezprostredne po nehode je vinník zo zákona povinný poskytnúť poškodenému  nasledujúce údaje
meno, priezvisko, trvalý pobyt poisteného alebo jeho obchodné meno a

sídlo
- obchodné meno a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo uzavreté poistenie
zodpovednosti
- číslo poistnej zmluvy

2. Ak sa dohodnete s druhým účastníkom dopravnej nehody, že neprivoláte dopravnú políciu, treba sa dohodnúť, kto dopravnú nehodu zavinil a kto za vzniknutú škodu zodpovedá.

3. Je veľmi vhodné spísať s druhým účastníkom nehody správu o nehode, ktorej formulár je dobré nosiť so sebou.  Ak takéto tlačivo nemáte k dispozícii, je vhodné napísať vyhlásenie vinníka, že dopravnú nehodu zavinil, prípadne si nafotiť, napríklad mobilným telefónom, postavenie a poškodenie vozidiel.

Ak totiž vinník v zákonnej lehote 15 dní nenahlási udalosť svojmu
poisťovateľovi, je na vás aby ste preukázali poisťovateľovi, že za
škodu zodpovedá jeho poistený.

Čo je dopravná nehoda

  • ak sa usmrtí alebo zraní osoba
    • ak sa poškodí cesta  alebo všeobecne prospešné zariadenie
    • ak uniknú nebezpečné veci alebo látky
    • ak na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane nákladu vznikne hmotná škoda prevyšujúca 120 000 Sk
    • ak je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky
    • ak sa účastníci škodovej udalosti nedohodnú na zavinení

Aké povinnosti má vodič pri dopravnej nehode

  • bezodkladne zastaviť vozidlo
    • zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode
    • ohlásiť dopravnú nehodu polícii
    • poskytnúť zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú službu
    • zotrvať na mieste nehody až do príchodu policajta
    • zdržať premiestnenia vozidiel (Ak je to nevyhnutné na uvoľnenie alebo na ošetrenie  zranenej osoby alebo na obnovenie cestnej premávky, môže premiestniť vozidlá, pritom je však povinný vyznačiť postavenie vozidiel po dopravnej nehode, situáciu a stopy.)
    • urobiť opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky
    • umožniť obnovenie cestnej premávky, najmä premávky vozidiel verejnej dopravy
    • preukázať totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody
    • bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou,  a oznámiť jej svoje osobné údaje
    • spolupracovať s políciou pri objasňovaní dopravnej nehody a predložiť všetky potrebné doklady
debata chyba
Články podľa značiek