Carplane: Ďalší lietajúci automobil je na svete. Má dva trupy

Po americkej Terrafugii Transition a slovenskom Aeromobile sa hlási o slovo ďalší lietajúci zázrak, schopný jazdiť aj po bežných cestách. Pochádza z Nemecka a volá sa Carplane.

Zvláštnosťou Carplane je jeho dvojtrupá konštrukcia.
Zaistiť mu to má lepšiu stabilitu počas letu.
Zvláštnosťou Carplane je jeho dvojtrupá konštrukcia. Zaistiť mu to má lepšiu stabilitu počas letu.
Autor: Carplane

Nemecké lietajúce auto má v porovnaní so svojimi súpermi pomerne radikálnu konštrukciu. Tvoria ho totiž dva samostatné trupy. Každý z nich obsahuje kabínu pre jedného cestujúceho. Tí sa tak môžu dorozumievať len cez slúchadla. Netypický dizajn má však svoje dôvody, napokon ako to v letectve býva zvykom. Dva trupy totiž znamenajú lepšiu stabilitu počas letu a navyše, priečny prvok medzi kabínami vytvára ďalší vztlak, takže slúži ako krídlo.

Keďže Carplane tankuje bežný benzín, doplniť zásoby
môžete na každej benzínovej pumpe.
Keďže Carplane tankuje bežný benzín, doplniť zásoby môžete na každej benzínovej pumpe.
Autor: Carplane

Z profilu však Carplane pôsobí kompaktnejšie a úhľadnejšie ako jeho konkurenti. A je to vlastne aj pravda. So zloženými krídlami má na dĺžku 5 440 mm a šírku 2 250 mm. Až po rozložení krídiel s rozpätím 9 715 mm sa jeho dĺžka s vysunutým chvostom natiahne na 7 450 mm. Prerod na lietadlo sa pravdepodobne nezaobíde bez ručnej práce. O pohon sa stará motor s výkonom 111 kW roztáčajúci tlačnú vrtuľu umiestnenú medzi trupmi. Nejde o žiadnu brzdu premávky. Na asfalte má Carplane maximálku 176 km/h a vo vzduchu dokonca 222.

O pohon sa stará motor s výkonom 111 kW. Vo
vzduchu s ním dokáže Carplane vyvinúť rýchlosť 222 km/h a na zemi 176
km/h.
O pohon sa stará motor s výkonom 111 kW. Vo vzduchu s ním dokáže Carplane vyvinúť rýchlosť 222 km/h a na zemi 176 km/h.
Autor: Carplane

Bežná cestovná rýchlosť je 200 km/h. Podľa autorov projektu dokáže na jednu nádrž obyčajného benzínu preletieť Carplane vzdialenosť 830 km, pričom maximálna výška letu je 4 570 km. Nič ďalšie o budúcnosti tohto lietajúceho auta nie je zatiaľ známe. V porovnaní s Aeromobilom mu však chýba elegancia a v porovnaní s robustnou Terrafugiou vyvoláva veľmi subtílny dojem. Napokon, ide o ultralight. Veď hmotnosť tohto lietajúceho „zázraku“ je len 498 kg.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

parlament, fico,

Fico: Rozšírenie návrhu o ďalšie amnestie je na poslancoch

25.03.2017 13:54

Postoj predsedu vlády Roberta Fica sa k zrušeniu Mečiarových amnestií od roku 1998 nemenil.

fico, summit, rím

Fico: Iný priestor ako EÚ pre SR neexistuje

25.03.2017 13:02

Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát.

židia, muzeum, kultúra, vlak,

Prežila peklo, aby mohla mladým rozprávať o nacistických zverstvách

25.03.2017 11:45

O osude slovenských Židov už bolo rozhodnuté, no rodinka Friedmannovcov z Humenného ešte netušila, aký tragický to bude mať dosah.

František Gaulieder

Zomrel bývalý poslanec František Gaulieder, zrazil ho vlak

25.03.2017 11:03, aktualizované: 14:10

Františka Gauliedera zrazil nadránom z piatka na sobotu vlak, udalosť sa stala pred Trnovcom nad Váhom (okres Šaľa). Polícia pracuje aj s verziou samovraždy.