Tata Nano ide na 'strechu' už pri 30 km/h. Viac nepotrebuje

Indická Tata mala ambíciu priviezť najlacnejšie auto planéty, malé Nano, aj do Európy. Naznačila to už pred pár rokmi v Ženeve. Našťastie sa tak nestane. Stačí mu totiž rýchlosť 30 km/h na to, aby sa v zákrute prevrátilo.

Tata Nano
Na to aby sa malé Nano prevrátilo nepotrebuje štandardný losí test, stačí mu na to aj polovičná rýchlosť.
Autor:

Tata Nano nemá ľahký život. Sen Ratana Tatu, šéfa obrovského indického koncernu Tata, ktorý vlastní aj britské značky Land Rover a Jaguar, o tom, ako Indovia presadnú z mopedov a skútrov do najlacnejšieho auta planéty, sa jednoducho nenaplnil. Nielenže sa Nanu nepodarilo dobyť Európu, ale nezaujalo ani samotných Indov. V miliardovej Indii sa ho mesačne predá len niekoľko sto kusov. V pláne bolo pritom vyrábať minimálne 250 000 exemplárov ročne. Nepomohla vlaňajšia inovácia, diesel ani verzia na LPG.

Čítajte viac

Nanu skomplikoval život najmä škandál s požiarmi. Samovznietenia od prehriateho motora sa automobilke utajiť nepodarilo a dopyt dramaticky klesal. A dnes tu máme ďalší klinec do rakvy. Svet obleteli zábery Nana, ktoré sa so štvorčlennou posádkou prevráti na bok pri obyčajnom vyhýbacom manévri, a to v rýchlosti len 30 km/h! Pritom moderné autá zvládajú takzvaný losí test pri rýchlostiach 60 a niektoré dokonca až pri 80 km/h. Tata Nano sa síce nemôže spoliehať na ABS ani na stabilizačný systém ESP, no i tak je otázne, či by to pomohlo.

My môžem byť len radi, že Nano sa napriek pôvodným plánom nedostalo do Európy, hoci tu indická automobilka predstavila už v roku 2009 v Ženeve verziu Nano Europa, vybavenú ABS a airbagmi. Lepšie bude ak ju tu budú naďalej reprezentovať značky Jaguar a Land Rover. (and)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.