Ekranoplán: Ruská 'lietajúca loď' vydesila aj Američanov

Volali ho Kaspický netvor. Tento obor s tvarom lietadla sa vznášal nad vodnou hladinou rýchlosťou 500 km/h! Nemali naň torpéda, podmorské míny, radary ani sonary. Američania boli v rozpakoch. Nič podobné nikdy nevideli. Písal sa rok 1967.

Ekranoplán KM bol prvým plne funkčným prototypom. Na
nízky let využíval takzvaný ground effect, teda tlak medzi vodnou hladinou a
malými krídlami.
Ekranoplán KM bol prvým plne funkčným prototypom. Na nízky let využíval takzvaný ground effect, teda tlak medzi vodnou hladinou a malými krídlami.
Autor: MRVN

Tento stroj vyvoláva obdiv ešte aj dnes. Pritom vznikol koncom šesťdesiatych rokov. Nebola to loď, nebolo to lietadlo, nebol to hydroplán a už vôbec nie vznášadlo. Z každého z nich si ale niečo požičal. Asi najbližšie mal ruský ekranoplán, ako sa tento dopravný prostriedok volá, k hydroplánu. Lenže hydroplán je lietadlo, ktoré používa vodnú hladinu len ako štartovaciu a pristávaciu dráhu, a najmä, vie lietať. Ekranoplán nie. Má síce krídla, ale príliš malé na to, aby vedeli zabezpečiť potrebný vztlak. Využíva len takzvaný prízemný efekt (ground effect), ktorý mu umožňuje vznášať sa tesne nad vodnou hladinou.

Princíp ekranoplánu bol známy už dávnejšie, no nik sa dovtedy o čosi podobné nepokúsil a ani nevedel, na čo by bolo takýto stroj vlastne vhodný. Rusi boli prví, ktorí do týchto vôd vstúpili a dobre vedeli prečo. Za všetkým stála armáda. Ekranoplán má v porovnaní s loďami hneď niekoľko výhod. Keďže lieta nad hladinou, nie sú preň problémom míny ani torpéda. Nízka dráha letu zas vylučuje zachytenie leteckými radarmi. Pritom bol pekelne rýchly, podobne ako lietadlá. Zničiť ho klasickými spôsobmi bolo teda prakticky nemožné, aspoň v šesťdesiatych rokoch, keď ešte riadené strely nedosahovali dostatočnú presnosť.

KM poháňalo osem prúdových motorov, ktoré dokázali
smerovať prúd plynov priamo, ale aj nadol. Po dosiahnutí kritickej rýchlosti
sa ekranoplán vzniesol nad hladinu a dosahoval rýchlosť až 500 km/h.
KM poháňalo osem prúdových motorov, ktoré dokázali smerovať prúd plynov priamo, ale aj nadol. Po dosiahnutí kritickej rýchlosti sa ekranoplán vzniesol nad hladinu a dosahoval rýchlosť až 500 km/h.
Autor: MRVN

Jednoducho, v ekranopláne videli Rusi ideálny stroj na rýchlu prepravu vojakov či techniky na veľké vzdialenosti všade tam, kde je vodná hladina. V rýchlosti sa mu nemohli rovnať žiadne konvenčné lode ani vznášadlá. Dokázal totiž vyvinúť maximálku až 500 km/h! S vývojom začali Rusi začiatkom šesťdesiatych rokov. Tím viedol inžinier Rastislav Jevgenievič, ktorý bol v tom čase už autorom takzvaných „rakiet“, teda lodí s klznými lyžami, ktoré dosahovali na vodnej hladine rýchlosť 100 km/h. Práce prebiehali v Nižnom Novgorode. Prvý prototyp ekranoplánu pod názvom KM bol hotový v roku 1967. Testy odštartovali na vodnej hladine obrovskej Gorkovskej priehrady v oblasti mesta Čaklovsk, ktorá má dĺžku 440 km.

Američania objavili KM počas skúšok v Kaspickom mori
pomocou prieskumného letu. Spočiatku nevedeli, o čo vlastne ide.
Američania objavili KM počas skúšok v Kaspickom mori pomocou prieskumného letu. Spočiatku nevedeli, o čo vlastne ide.
Autor: MRVN

Aj táto obria priehrada bola však pre rýchly stroj primalá a tak sa ďalšie prevádzkové skúšky odohrávali na hladine Kaspického mora- K nemu bol ekranoplán prepravený bez krídiel po Volge. Práve tu zachytili ekranoplán KM, napriek prísnemu utajeniu celého vojenského projektu, Američania. Spôsobil doslova poplach, pretože nikomu nebolo jasné, o čo vlastne ide. Burácajúci stroj poháňaný ôsmimi prúdovými motormi, štrymi na každom z horných krídel, dostal rýchlo prezývku Kaspický netvor. Obrovský výkon potreboval ekranoplán na to, aby sa dokázal vniesť na vzduchový vankúš. Pomáhalo mu v tom aj riadené smerovanie výfukových plynov smerom nadol. Potom už stačila na udržanie rýchlosti len tretina výkonu.

Neskôr vznikli menšie ekranoplány Orlík poháňané dvoma
prúdovými motormi. I tak dokázali prepraviť 150-člennú posádku.
Neskôr vznikli menšie ekranoplány Orlík poháňané dvoma prúdovými motormi. I tak dokázali prepraviť 150-člennú posádku.
Autor: MRVN

Rusi mali hotových viacero verzií, dokonca aj s kolesovým podvozkom. Tie boli určené na kĺzanie po pevných povrchoch, napríklad po ľade alebo tráve. Samozrejme, podmienkou bol hladký povrch, takže vodná hladina bola pre ekranoplán pohybujúci sa rýchlosťou dopravných lietadiel najideálnejšia. V iných podmienkach hrozilo omnoho väčšie riziko. I tak si ovládanie tohto monštra vyžadovalo si vyžadovalo mimoriadne skúsených pilotov. Podmienkou bolo pozorne sledovať vodnú hladinu, vlny a najmä lode. Tie veľké zaregistrovali piloti včas, ale tie menšie boli pri rýchlosti 500 km/h prakticky neviditeľné. To bola aj jedna z najväčších slabín, ktorú nebolo možné vyriešiť.

Posledný ekranoplán Lun vznikol v roku 1987. Bol schopný
niesť šesť rakiet ďalekého dosahu vrátane jadrových hlavíc.
Posledný ekranoplán Lun vznikol v roku 1987. Bol schopný niesť šesť rakiet ďalekého dosahu vrátane jadrových hlavíc.
Autor: MRVN

Ekranoplán KM bol prvým z celého radu prototypov. Nasledovali menšie „Orlíky“, poháňané dvoma prúdovými motormi NK-8–4K s ťahom 103 kN a zadnou tlačnou vrtuľou. Vzniklo celkom päť exemplárov. Aj takýto menší stroj dokázal odviezť 150 vojakov. Zaujímavé je, že niektoré z týchto ekranoplánov s označením S-21 až S-26 slúžili ruskej armáde do roku 1993. Posledné z nich boli dokončené v roku 1980. To však nebol koniec. V roku 1987 vznikol najväčší a najsilnejší ekranoplán Lun MD-160 poháňaný ôsmimi prúdovými motormi NK-87 s ťahom 127,4 kN. Išlo aj o útočnú zbraň, keďže okrem toho bol Lun na trupe vybavený šiestimi raketami P-270 Moskit. Niesť však mohol aj termonukleárne hlavice.

V službách čiernomorskej flotily vydržal do konca deväťdesiatych rokov. Vznikol len jeden jediný exemplár. Po ňom sa história ekranoplánov uzavrela. Koncom osemdesiatych rokov presmerovali totiž Rusi zdroje na ich vývoj smerom k jadrovým ponorkám a po páde železnej opony už žiadne stroje nevznikli. V súčasnosti sa niektoré malé spoločnosti snažia o vývoj civilných strojov na tomto princípe, pochopiteľne, v omnoho menšom formáte. Pre úplnosť dodajme, že autor ekranoplánov Rastislav Jevgenievič tragicky zahynul v roku 1980. Dnes stojí Lun nehybne na základni Kaspijsk. Pôvodný KM bol pri nehode zničený. Jeden z menších verzií Orlíkov zakotvil v Múzeu ruského vojenského námorníctva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Porsche Cayenne Coupé - ilustrácia

Porsche Cayenne Coupé: O športovom deriváte je rozhodnuté

29.09.2016 20:00

Aj Porsche si chce ukrojiť z koláča populárnych kupé-SUV. Novým želiezkom v ohni sa má stať druhý karosársky variant Cayenne. Ale až na základoch ďalšej generácie.

Proterra Catalyst E2 - elektrický autobus

Proterra Catalyst E2: Elektrický autobus zvládne až 560 km

29.09.2016 16:00

Kalifornský výrobca elektrických autobusov predstavil nový model s extrémne dlhým dojazdom. Zmení to svet mestskej dopravy? Alebo vyrazia elektrobusy aj na diaľkové linky?

Renault Scenic - 2016

Renault: 20-palcové kolesá pre všetky modely! To nie je žart

28.09.2016 19:00

Šéfdizajnér Renaultu prichádza s „bláznivou“ víziou. Všetky modely Renaultu chce vyzbrojiť obrovskými 20-palcovými diskami kolies. Nie sú to reči do vetra. Nový Scénic ich už má.

autobus, mhd, žilina

Šatky a nosiče pre deti zrovnoprávnili s kočíkmi

30.09.2016 15:00

Doprava zdarma pre mamu len ak cestuje s dieťaťom v kočíku, ak je bábätko v nosiči či šatke, musí si kúpiť cestovný lístok. Toto platilo dosiaľ v Žiline, od októbra príde zmena.

Kristalina Georgievová

Rusko spochybňuje kandidatúru Georgievovej na šéfa OSN

30.09.2016 14:49

Rusko, Angola, Uruguaj a Malajazia 29. septembra vzniesli námietky voči novej kandidátke na post generálneho tajomníka OSN, Bulharke Kristaline Georgievovej.

Španielsko, more, Andalúzia, leto, letná dovolenka pri mori, pláž, turisti,

Španieli zažívajú rekordnú turistickú sezónu

30.09.2016 14:43

Do Španielska v auguste prišlo rekordných 10,1 milióna turistov. Medziročne sa počet turistov zvýšil o 5,8 percenta.

zeman

Zeman prirovnal 'anticivilizáciu' IS ku kanibalom

30.09.2016 14:22

Český prezident Miloš Zeman označil IS za "anticivilizáciu" a prirovnal ho ku kanibalom, s ktorými nemožno viesť dialóg. IS je niečo ako "sociálna rakovina".