Consumer Car: Táto 'krabica od topánok' má byť autom

Dizajnér Joey Ruiter je majstrom minimalizmu. Neznáša všetko, čo je zbytočné. Možno aj preto pripomína jeho najnovšie dielo čosi ako krabicu od topánok. Dvere, okná, rádio? Zabudnite.

Projekt Consumer Car je protestom proti luxusu a čoraz
zložitejšiemu dizajnu moderných áut. Nemá strechu, okná ani dvere. Napriek
tomu by vás dokázal odviezť tam, kam potrebujete.
Projekt Consumer Car je protestom proti luxusu a čoraz zložitejšiemu dizajnu moderných áut. Nemá strechu, okná ani dvere. Napriek tomu by vás dokázal odviezť tam, kam potrebujete.
Autor: Joey Ruiter

Joey Ruiter nie je vo svete priemyselného dizajnu neznámou personou. Do povedomia vstúpil vďaka extrémnym projektom, napríklad štvorkolky Reboot Buggy či Didge Challenger Untamed Concept. Všetky spája nekompromisný minimalizmus. Autá vie totiž oholiť až na kosť. Reboot Buggy napríklad nemalo ani len karosériu. A teraz šokuje vari ešte viac. Nový projekt Consumer Car je totálnym protestom proti luxusu a konzumnej spoločnosti. Prináša len to nevyhnutné na to, aby sme o Consumer Car mohli hovoriť ako o aute.

Doslova "brutálna" je predná „maska“. Tvorí
ju priehľadný panel so svetelnými trubicami.
Doslova "brutálna" je predná „maska“. Tvorí ju priehľadný panel so svetelnými trubicami.
Autor: Joey Ruiter

Joey Ruiter totiž tvrdí, že dizajn dnešných áut je príšerne zložitý a že na ich majiteľov stále útočí reklama, ktorá sa snaží zákazníkov presvedčiť, že v aute potrebujú množstvo funkcií. V skutočnosti ich však vôbec nevyužívajú. Consumer Car má preto tvar jednoduchého hranola. Chýbajú dvere aj akékoľvek okná. Do interiéru obsahujúceho dve lavice pre štyroch cestujúcich sa nastupuje pomocou stúpačiek. Jednoducho musíte prekročiť bok karosérie. Pred počasím vás má chrániť jedine prilba.

Keďže Consumer Car nepočíta so žiadnymi dverami,
nastúpiť doň musíte pomocou stúpačiek.
Keďže Consumer Car nepočíta so žiadnymi dverami, nastúpiť doň musíte pomocou stúpačiek.
Autor: Joey Ruiter
Consumer car nepočíta ani s rádiom či akýmikoľvek prístrojmi. Vystačiť si musíte s volantom a manuálnou prevodovkou. Napriek tomu nemožno tomuto dielu uprieť istú príťažlivosť. Tá spočíva v matnom materiáli, ktorý pripomína plast, a jedinom výstrelku, ktorým je predná maska so svetelnými trubicami. Nebyť páky prevodovky, mohlo by sa zdať, že ide o elektromobil. O pohonnej sústave však zatiaľ nepadlo ani slovo. Takže nie je jasné ani to, či je toto čudo vôbec schopné pohybu.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.