Consumer Car: Táto 'krabica od topánok' má byť autom

Dizajnér Joey Ruiter je majstrom minimalizmu. Neznáša všetko, čo je zbytočné. Možno aj preto pripomína jeho najnovšie dielo čosi ako krabicu od topánok. Dvere, okná, rádio? Zabudnite.

Projekt Consumer Car je protestom proti luxusu a čoraz
zložitejšiemu dizajnu moderných áut. Nemá strechu, okná ani dvere. Napriek
tomu by vás dokázal odviezť tam, kam potrebujete.
Projekt Consumer Car je protestom proti luxusu a čoraz zložitejšiemu dizajnu moderných áut. Nemá strechu, okná ani dvere. Napriek tomu by vás dokázal odviezť tam, kam potrebujete.
Autor: Joey Ruiter

Joey Ruiter nie je vo svete priemyselného dizajnu neznámou personou. Do povedomia vstúpil vďaka extrémnym projektom, napríklad štvorkolky Reboot Buggy či Didge Challenger Untamed Concept. Všetky spája nekompromisný minimalizmus. Autá vie totiž oholiť až na kosť. Reboot Buggy napríklad nemalo ani len karosériu. A teraz šokuje vari ešte viac. Nový projekt Consumer Car je totálnym protestom proti luxusu a konzumnej spoločnosti. Prináša len to nevyhnutné na to, aby sme o Consumer Car mohli hovoriť ako o aute.

Doslova "brutálna" je predná „maska“. Tvorí
ju priehľadný panel so svetelnými trubicami.
Doslova "brutálna" je predná „maska“. Tvorí ju priehľadný panel so svetelnými trubicami.
Autor: Joey Ruiter

Joey Ruiter totiž tvrdí, že dizajn dnešných áut je príšerne zložitý a že na ich majiteľov stále útočí reklama, ktorá sa snaží zákazníkov presvedčiť, že v aute potrebujú množstvo funkcií. V skutočnosti ich však vôbec nevyužívajú. Consumer Car má preto tvar jednoduchého hranola. Chýbajú dvere aj akékoľvek okná. Do interiéru obsahujúceho dve lavice pre štyroch cestujúcich sa nastupuje pomocou stúpačiek. Jednoducho musíte prekročiť bok karosérie. Pred počasím vás má chrániť jedine prilba.

Keďže Consumer Car nepočíta so žiadnymi dverami,
nastúpiť doň musíte pomocou stúpačiek.
Keďže Consumer Car nepočíta so žiadnymi dverami, nastúpiť doň musíte pomocou stúpačiek.
Autor: Joey Ruiter
Consumer car nepočíta ani s rádiom či akýmikoľvek prístrojmi. Vystačiť si musíte s volantom a manuálnou prevodovkou. Napriek tomu nemožno tomuto dielu uprieť istú príťažlivosť. Tá spočíva v matnom materiáli, ktorý pripomína plast, a jedinom výstrelku, ktorým je predná maska so svetelnými trubicami. Nebyť páky prevodovky, mohlo by sa zdať, že ide o elektromobil. O pohonnej sústave však zatiaľ nepadlo ani slovo. Takže nie je jasné ani to, či je toto čudo vôbec schopné pohybu.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.