Objavili ultravzácne BMW M1. 34 rokov stálo pokryté prachom

Viete si predstaviť, že niekto zabudne na jedno z najvzácnejších BMW histórie? Že auto, z ktorého vzniklo len 457 exemplárov, ostane jednoducho stáť desiatky rokov pokryté prachom? Že nie? Tak presne to sa stalo v Taliansku.

BMW M1 - objav v garáži
BMW M1 je jedno z najvzácnejších áut histórie mníchovskej značky. Asi by ste si nepredstavovali, že ho nájdete pod vrstvou prachu kdesi v sklade či garáži.
Autor:

Už samotný vznik BMW M1, jediného skutočného superšportu z Mníchova, bol dramatický. Malo súťažiť v šampionáte cestných vozidiel skupiny 5, no počas projektu zmenila FIA pravidlá súťaže a tým urobila „modrej vrtuli“ poriadny škrt cez rozpočet. Z nádejného „kladiva na Porsche“ sa tak stal prakticky zo dňa na deň nepoužiteľný stroj. Výrobu navyše skomplikovala neúspešná spolupráca s Lamborghini, ktoré malo pomôcť s výrobou požadovanej 400-kusovej homologizačnej série. V Mníchove museli na poslednú chvíľu robiť, čo sa dalo, aby svoj technologický klenot priviedli na svet a mohli ho nasadiť aspoň v skupine 4.

Nakoniec vzniklo v rokoch 1979 až 1981 457 kusov. Nie všetky sa zachovali, ale tie, ktoré existujú, si ich majitelia chránia ako oko v hlave. Dôvod je jasný. Ceny týchto exkluzívnych kúskov stúpajú raketovým tempom nahor. O to viac, že žiaden ďalší superšport s motorom v strede už z Mníchova nikdy nedorazil. A teraz si predstavte, že jedno z týchto plne funkčných BMW M1 ostane stáť v akejsi garáži neuveriteľných 34 rokov. Presne to sa stalo. Exemplár vyrobený v roku 1981, teda v poslednom roku produkcie, jazdil iba dvanásť mesiacov, počas ktorých pribudlo na odometri 7 932 km.

Exemplár vyrobený v roku 1981 má za sebou len 7 390 km.
Exemplár vyrobený v roku 1981 má za sebou len 7 390 km.
Autor: Mint Classic

A potom sa z neznámych príčin zastavil čas. Nie preto, aby jeho zámožný majiteľ uskladnil vzácne BMW kdesi v múzeu či ho zakonzervoval ako výhodnú investíciu do budúcnosti. Muselo sa stať čosi nepredvídateľné. Mníchovský 6-valcový skvost s karosériou od Giorgetta Giugiara začal jednoducho zapadať prachom v priestoroch, ktoré nesvedčia ani obyčajným autám. Písal sa rok 1982 a od tej chvíle sa auto ani nepohlo. Objavila ho vlani za zatiaľ nezverejnených okolností až nemecká nenovátorská spoločnosť Mint Classic. A svetu dala o svojom náleze vedieť. Už vtedy však vedela, že vdýchnuť život tomuto krásavcovi s výkonom 204 kW nebude príliš nákladné.

Interiér je ako nový. Stačí utrieť prach.
Interiér je ako nový. Stačí utrieť prach.
Autor: Mint Classic

Čítajte viac

Okrem pneumatík, ktoré už dávno stratili svoj tvar, zopár „dotykov“ hrdze a vrstve prachu ostalo BMW M1 prakticky nepoškvrnené. Iste, nejaké tie klampiarske a mechanické úpravy si vyžiada, podstatné však je, že všetky súčiastky sú pôvodné – a najmä nič nechýba. Spoločnosť Mint Classic, ktorá sa špecializuje na renovácie vzácnych veteránov, sa teraz pustí do reštaurovania. Takže nie je ďaleko čas, keď bude M1 opäť šprintovať na stovku za 5,4 sekundy a s ľahkosťou prekoná hranicu 260 km/h. Po dokončení prác ponúkne firma znovuzrodené BMW na predaj. O záujemcov iste nebude núdza. Ďalšie BMW M1 v takom stave už jednoducho nenájdete. Takže ponuky sa vyšplhajú na niekoľko stotisíc eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.