Bosch: Autá budúcnosti vás spoja s vaším domovom

Nemecký Bosch predstavuje na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES Las Vegas nové komunikačné systémy. Tie urobia z áut blízkej budúcnosti vašu pracovňu, ale aj „dispečing“ domácnosti. Nechýbajú ani nové bezpečnostné systémy.

Bosch počíta v autách blízkej budúcnosti s dotykovými
displejmi s haptickým ohlasom. Budú schopné meniť štruktúru povrchu a
vytvárať pocit, akoby ste stlačili klasické tlačidlo.
Bosch počíta v autách blízkej budúcnosti s dotykovými displejmi s haptickým ohlasom. Budú schopné meniť štruktúru povrchu a vytvárať pocit, akoby ste stlačili klasické tlačidlo.
Autor: Bosch

Vlani sa Bosch pochválil v Las Vegas novou generáciou haptických displejov, ktoré menia pri dotyku štruktúru povrchu a ohlas, čím napomáhajú lepšej orientácii vodiča pri zadávaní povelov či výbere funkcií. To všetko intuitívne bez nutnosti vizuálneho kontaktu. A tento rok išiel ešte ďalej. Koncept obohatil o technológiu rozpoznávania tvárí. V praxi to môže priniesť možnosť štartovať vozidlo bez použitia kľúča či karty. Auto vás jednoducho rozpozná a podľa vašej tváre zvolí osobné nastavenia. Či už klimatizácie, aparatúry, alebo sedadla.

Bonusom bude schopnosť systému rozpoznávať únavu vodiča. Okrem toho prichádza Bosch s elektronickými spätnými zrkadlami, teda nahradením zrkadiel kamerami a displejmi To by nebolo až také nóvum, veď v Japonsku je už schválená potrebná legislatíva, lenže tie od Boschu umožňujú rôzne zobrazenia. Počas jazdy na diaľnici zachytávajú najmä dianie za vozidlom, kým v meste majú širší uhol záberu a vodičovi sprostredkúvajú aj dianie po stranách auta. V noci zas ponúkajú ostrejší obraz.

Dve tlačidlá na volante majú slúžiť na bezpečný
prechod z režimu autonómneho riadenia na manuálny režim. Tento prechod má
trvať niekoľko sekúnd, aby mal vodič dostatok času na prípravu a
dostatočne sa sústredil.
Dve tlačidlá na volante majú slúžiť na bezpečný prechod z režimu autonómneho riadenia na manuálny režim. Tento prechod má trvať niekoľko sekúnd, aby mal vodič dostatok času na prípravu a dostatočne sa sústredil.
Autor: Bosch

Čítajte viac

Bosch tiež reaguje na blízky nástup autonómnych vozidiel, s čím súvisí úplne nová funkcia pre bezpečný prechod z autonómneho riadenia na manuálne. Odovzdanie riadenia z autopilota vodičovi si firma predstavuje pomocou stlačenia dvoch tlačidiel na volante. Má trvať niekoľko sekúnd, po ktorých začne odpočítavanie do času, keď autopilot prestane ovládať vozidlo. Počas tohto by mal byť vodič pripravený na plnohodnotnú jazdu v manuálnom režime.

S autonómnym riadením tiež súvisí úplne nový systém využívania času počas jazdy. Jednoducho, ak nebudeme musieť šoférovať, môžeme sa venovať úplne iným veciam. Nielen zábave alebo práci. Bosch navrhuje napríklad prepojenie vozidla s domácnosťou, čo by umožnilo priamo z auta ovládať kúrenie v dome alebo skontrolovať obsah chladničky a následne objednať potrebný nákup aj s doručením domov.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.