Ako zarobiť na Dieselgate? Američania už na to prišli. Z áut vracajú torzá

Špekulanti sa nájdu všade vo svete. Aj v USA. Tamojší majitelia Volkswagenov, postihnutých aférou Dieselgate, ich automobilke vracajú „oholoné na kosť“. Dostanú zaplatené a ešte zarobia na dielcoch.

Dieselgate - vrátené Volkswageny
Áno tento Volkswagen Golf bez masky, svetiel a ďalších komponentov sa americkému zákazníkovi podarilo vrátiť automobilke. Tá mu zaň uhradila plné odškodné. Ďalšie peniaze získal za predaj dieslov svojmu známemu.
Autor:

Na rozdiel od Európy, kde musí Volkswagen autá postihnuté emisnou aférou Dieselgate iba upraviť v súlade s platnými emisnými normami, majú majitelia vozidiel s logom VW v USA možnosť svoje autá s klamlivým softvérom vrátiť automobilke. Tá je ich pritom povinná vykúpiť v trhovej cene, ktorú mali pred vypuknutím škandálu. A zdá sa, že tento proces, presnejšie podmienky procesu spätného odkúpenia, nedomyslela právne do dôsledkov.

Zmluva s americkými úradmi totiž hovorí iba o tom, že vrátiť možno každý Volkswagen v prevádzkyschopnom stave, poháňaný motorom 2,0 TDI, vybaveným softvérom manipulujúcim s údajmi o emisiách. Výraz „prevádzkyschopný“ je ale príliš vágny, či široký a tak si ho majitelia dotknutých áut začínajú vysvetľovať po svojom. Jednoducho, prišli na to, ako môžu na afére Dieselgate ešte aj zarobiť.
Takto vyzeral dotknutý VW Golf predtým, než sa ho majiteľ
rozhodol vrátiť.
Takto vyzeral dotknutý VW Golf predtým, než sa ho majiteľ rozhodol vrátiť.
Autor: Reddit
Ako? Autá začali vracať nekompletné. Napríklad bez reflektorov, masiek chladičov, niektorých častí karosérie alebo interiéru. Tie plánujú predať ako náhradné diely. A darí sa im. Potvrdzujú to už niektoré prípady, zverejnené samotnými majiteľmi na sociálnych sieťach. Volkswagen nerobí pri preberaní nekompletných vozidiel v USA problémy. Pravdepodobne sa chce vyhnúť ďalším súdnymi ťahaniciam. Situácia zašla až tak ďaleko, že na diskusných fórach sa to hemží radami, ako postupovať.
A toto je potvrdenie, že za nekompletné auto dostal majiteľ
plné odškodné.
A toto je potvrdenie, že za nekompletné auto dostal majiteľ plné odškodné.
Autor: Reddit

Jeden z úspešných špekulantov sa chváli, že odstrojené vozidlo vrátil za plné odškodné bez prieťahov asi za pätnásť minút. Všetko doložil účtom. Ďalší majiteľom odporúča, čo môžu na aute odmontovať. „ Vyberte koberčeky, náhradné koleso, hever, vypustite olej, chladiacu kvapalinu a novú batériu nahraďte starou. Odmontovať môžete kryt schránky pred spolujazdcom, výplne dverí aj plató kufra.“ Z priložených fotografií navyše vyplýva, že Volkswagenu nechýbajú ani spomínané svetlá či nárazníky.

Hoci nejde o etické chovanie, Američanom zatiaľ takáto prax prechádza hladko. Pre automobilku ale ide nepochybne o neočakávaný problém, pretože komplikuje ďalší osud odkúpených áut, na ktorých môže zarobiť predajom alebo demontážou na náhradné diely.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.