Štart dieslov pri -40 °C? Vyzerá to na 'mŕtvicu'. Tu sú videá z Ruska

Ak by sme chceli na Slovensku otestovať štart áut s naftovými motormi pri teplote mínus štyridsať stupňov Celzia, museli by sme zamieriť do laboratória. Lenže také Rusko je laboratóriom nízkych teplôt samo osebe. Práve odtiaľ pochádzajú videá zachytávajúce štarty dieslov v ukrutných zimách. K životu sa prebúdzajú s nevôľou.

Pre naftový motor je nízka teplota veľkým problémom. Jeho
schopnosti preverí už samotný štart.
Pre naftový motor je nízka teplota veľkým problémom. Jeho schopnosti preverí už samotný štart.
Autor: Ford

Nízke teploty motorom príliš neprospievajú. Zvlášť tým dieselovým. Problém sa začína už s batériou, ktorej kapacita prudko klesá. A pritom práve v zime je potrebná na štart motora väčšia energia. Nafta tuhne, presnejšie stráca filtrovateľnosť. Parafín sa v nej mení na kryštály a upcháva filter. Pri teplotách pod mínus 20 stupňov Celzia to už nejde bez aditív, ktoré tomuto procesu bránia. A potom tu máme zamrznuté vstrekovače, olej, ktorý pripomína viac puding ako hmotu, ktorá má čosi mazať, a tiež problém s teplotou stláčaného vzduchu počas kompresie, ktorá je len tak na hrane, aby sa vstreknuté palivo dokázalo vznietiť.

Jednoducho, pre dieselový motor sú tuhé mrazy "peklom“. A je jedno, či máte Audi, Mercedes, Kiu, Renault, Daciu alebo Toyotu. Dokumentuje to aj priložené video štartujúcich naftových áut, ktoré pochádzajú prevažne z Ruska. Prečo práve odtiaľ? Kde inde by ste mohli bez laboratória otestovať štartovanie pri teplotách mínus 40 stupňov Celzia. Rusko je proste laboratóriom nízkych teplôt. Ako vidieť, motorom sa prebudiť k životu príliš nechce. A ak sa im to aj podarí, tak to ešte neznamená, že budú bežať ďalej. Žeraviace sviečky a aditíva v nafte sú niekedy na ruskú zimu málo. Často tak po pár sekundách zhasnú. A zvuky, ktoré pritom vydávajú, neveštia nič dobré.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
veľká británia, eú, brexit, eurofondy

Snemovňa lordov schválila dodatok chrániaci občanov EÚ po brexite

01.03.2017 20:36

Snemovňa lordov britského parlamentu schválila dnes dodatok k zákonu o brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Turecko, vlajka, vojak, zástava, turecká zástava, výhľad, údolie

Nemecko očakáva od Turecka prepustenie novinára

01.03.2017 20:10

Nemecká vláda očakáva od tureckých orgánov čo možno najrýchlejšie prepustenie uväzneného spravodajcu periodika Die Welt.

cesta, panelová, turiec

Neďaleko prešovskej nemocnice sa opäť prepadla cesta

01.03.2017 19:32

Cesta v blízkosti prešovskej nemocnice je opäť uzavretá. Prepadla sa tam ďalšia časť vozovky.

Fruni

Zomrel Vladimír Fruni, bývalý majiteľ BMG Invest

01.03.2017 18:58

Vo Veľkej Británii zomrel v noci z 27. na 28. februára bývalý majiteľ BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni (64).