Mercedes Aestethics: Budú nové 'hviezdy' ako topiaci sa ľad?

Stuttgart predstavuje nový dizajnový smer budúcich tried A a B. A to zvláštnou „skulptúrou“ Aesthetics. Ostré línie majú byť minulosťou.

Štúdia alebo skôr skulptúra Aestetthics naznačuje budúci
dizajn tried A a B. Práve tie majú odštartovať novú dizajnovú éru.
Štúdia alebo skôr skulptúra Aestetthics naznačuje budúci dizajn tried A a B. Práve tie majú odštartovať novú dizajnovú éru.
Autor: Mercedes-Benz

Do premiéry novej generácie triedy A síce ešte ostáva dosť času, ale o vzdialenú budúcnosť určite nejde. A tak Mercedes-Benz začína pútať pozornosť publika. Dosť zvláštnym spôsobom. V Stuttgarte totiž ukázal dizajnovú štúdiu Aestethics. Nečakajte však žiadny funkčný koncepčný model. Toto vlastne ani nie je auto. Ide o akúsi skulptúru, trojdimenzionálnu formu, ktorá v sebe skrýva princípy nového dizajnového jazyka očakávanej triedy A a B. Práve ona má prísť s novou érou dizajnu.

Stuttgartu na nej veľmi záleží. Kompaktné modely sa totiž v posledných rokoch postarali o obrovský nárast odbytu. Mercedes-Benz preto plánuje veľkú modelovú ofenzívu kompaktov. Okrem dnes známych tried A, CLA, CLA Shooting Barke, GLA a triedy B pribudnú na nových platformách MFA 1 a MFA2 ďalšie štyri novinky. Ešte tento rok dorazí sedan, ktorý má mať viac miesta a väčší kufor ako CLA, teda model, ktorý by sa postavil medzi CLA a triedu C. Hovoriť by sme mu mohli CLB.

Spoločnými prvkami sa majú stať organické tvary a minimum
hrán či prelisov.
Spoločnými prvkami sa majú stať organické tvary a minimum hrán či prelisov.
Autor: Mercedes-Benz

S ním súvisí aj väčšia verzia platformy MFA2, na ktorej pribudne crossover GLB, väčší ako GLA, ale menší ako GLC. Ponúknuť by mal dokonca sedem sedadiel. A z neho odvodia v Stuttgarte ďalší derivát, čo by mohla byť verzia GLB Coupé. Všetky modely má spájať práve nový dizajnový jazyk naznačený štúdiou Aestethic. Šéfdizajnér značky, Gorden Wagener tvrdí, že dizajn bude veľmi organický. „Forma karosérií zostane, ale dôjde k radikálnej redukcii záhybov a hrán. Na taký purizmus sme dosť odvážni,“ dodal.

Prvý z nového radu príde sedan väčší než súčasné
CLA.
Prvý z nového radu príde sedan väčší než súčasné CLA.
Autor: Mercedes-Benz

Čítajte viac

Má teda prísť napríklad k odstráneniu zložitých bočných prelisov. Ostane len jedna línia, ktorá sa bude ťahať od predných až po zadné svetlá. To má vozidlá opticky predĺžiť, a navyše vytvárať dojem, že majú zadný náhon. Pritom pôjde buď o predokolky, alebo o štvorkolky. Môžeme teda očakávať, že všetko ostatné bude prepojené hladkými dokonale lícujúcimi povrchmi. K slovu budú musieť prísť aj nové technológie a materiály, pretože práve prelisy sa okrem estetickej funkcie často starajú o potrebnú pevnosť karosárskych dielcov.

Na koncepte Aestethics vidieť aj náznaky prednej masky s vertikálnymi rebrami, inšpirovanú puristickým superšportom Mercedes-AMG GT R. V pláne je totiž aj celý paralelný rad týchto modelov upravených divíziou z Affalterbachu. Viac možno Mercedes-Benz odhalí už o pár mesiacov na aprílovom autosalóne v Šanghaji. Prečo práve tam? Pretože v Šanghaji ukázal v roku 2011 A-Class Concept, z ktorého sa zakrátko vyvinula tretia generácia triedy A v podobe klasického hatchbacku. A ak nie tam, tak potom vo Frankfurte nad Mohanom, kde má mať ostrú premiéru nový kompaktný sedan.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

parlament, fico,

Fico: Rozšírenie návrhu o ďalšie amnestie je na poslancoch

25.03.2017 13:54

Postoj predsedu vlády Roberta Fica sa k zrušeniu Mečiarových amnestií od roku 1998 nemenil.

fico, summit, rím

Fico: Iný priestor ako EÚ pre SR neexistuje

25.03.2017 13:02

Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát.

židia, muzeum, kultúra, vlak,

Prežila peklo, aby mohla mladým rozprávať o nacistických zverstvách

25.03.2017 11:45

O osude slovenských Židov už bolo rozhodnuté, no rodinka Friedmannovcov z Humenného ešte netušila, aký tragický to bude mať dosah.

František Gaulieder

Zomrel bývalý poslanec František Gaulieder, zrazil ho vlak

25.03.2017 11:03, aktualizované: 14:10

Františka Gauliedera zrazil nadránom z piatka na sobotu vlak, udalosť sa stala pred Trnovcom nad Váhom (okres Šaľa). Polícia pracuje aj s verziou samovraždy.