Honda Civic Tourer: Kombi skončí bez nástupcu. Neoplatí sa

Nová generácia Hondy Civic dorazí do Európy už v marci. Záujemcovia o kombi sa však nedočkajú. Poslednou možnosťou je kúpiť súčasný Civic Tourer. Nástupcu nedostane.

Civic Tourer z dôvodu svojej ceny a kontroverzného dizajnu
veľa vody v Európe, jeho jedinom trhu, nenamútil. Honda preto už s touto
verziou nepočíta.
Civic Tourer z dôvodu svojej ceny a kontroverzného dizajnu veľa vody v Európe, jeho jedinom trhu, nenamútil. Honda preto už s touto verziou nepočíta.
Autor: Honda

Nový Civic predstavila Honda najprv v USA v podobe sedanu a neskôr na jeseň vo Frankfurte nad Mohanom aj ako 5-dverový hatchback. Do predaja zamieri v marci. Po prvýkrát bol však vyvíjaný ako globálny model. Nič také ako špecifický európsky hatchback, kombi Tourer alebo európsky Type-R už „nehrozí“. Až na pár homologizačných odlišností a paletu motorov bude Civic na celom svete rovnaký. S jedinou platformou a so spoločnými karosériami.

Táto filozofia však znamená, že Civic už nedostane karosériu kombi. Jednoducho vývoj nového Tourera, ktorý má potenciál len v Európe, je príliš drahý. Honda preto oznámila, že Civic Tourer skončí spolu s deviatou generáciou. Nie však hneď. Kým linky v britskom Swindone už nabiehajú na desiatu generáciu 5-dverovej verzie, Civic Tourer popri nich zostane aspoň do konca tohto roku. Skutočnosť, že predaj odštartoval len v roku 2014, znamená, že bude mať iba štvorročnú kariéru. Kratšiu mal už len Civic Type-R deviatej generácie, ktorý vydržal na linkách necelý rok.

Civic Tourer mal mimoriadne expresívny dizajn, ale vďaka
nádrži pod prednými sedadlami a zadným sedadlám Magic Seats aj obrovský
kufor. Na jeho 624 litrov nestačila ani Škoda Octavia.
Civic Tourer mal mimoriadne expresívny dizajn, ale vďaka nádrži pod prednými sedadlami a zadným sedadlám Magic Seats aj obrovský kufor. Na jeho 624 litrov nestačila ani Škoda Octavia.
Autor: Honda

Čítajte viac

Nebudú to však jediné škrty Hondy. Už pri príchode Civicu X. automobilka tvrdila, že naftová verzia bude nasledovať s oneskorením. Kariéru teda Civic odštartuje výlučne s dvoma benzínovými motormi – 3-valcom 1,5 VTEC Turbo (95 kW) a 1,5 VTEC Turbo (134 kW). Oboma kombinovateľnými so 6-stupňovou automatickou prevodovkou alebo kontinuálnou prevodovkou CVT. Diesel 1,6 i-DTEC sa pod jeho kapotou objaví najskôr koncom roka. Otázne však je, dokedy vydrží.

Japonci s najväčšou pravdepodobnosťou s novou generáciou naftového motora 1,6 i-DTEC, ktorý vyrábajú opäť len pre európske potreby, nepočítajú. Je známe, že udržať emisné normy dieslov v rámci zákonov bude čoraz drahšie. Namiesto nich plánuje Honda elektrickú ofenzívu založenú na hybridoch a modeloch s palivovými článkami. Podľa hovorcu značky bude v roku 2030 až 66 % všetkých jej áut používať nejakú formu hybridnej techniky.

Na tú je pripravená aj platforma nového Civicu. Aj keď zatiaľ v ponuke takáto verzia nefiguruje. V USA je už však na trhu Acord Hybrid a čoskoro ho doplní aj CR-V Hybrid a CR-V Plug-in Hybrid. O hybridnom Civicu teda tiež netreba pochybovať. Dobrou správou je, že populárneho japonského SUV, ktoré už bolo za Atlantikom predstavené v novej generácii, sa dočká aj Európa. A to ešte tento rok. A na ten budúci pravdepodobne aj v hybridnej verzii.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

parlament, fico,

Fico: Rozšírenie návrhu o ďalšie amnestie je na poslancoch

25.03.2017 13:54

Postoj predsedu vlády Roberta Fica sa k zrušeniu Mečiarových amnestií od roku 1998 nemenil.

fico, summit, rím

Fico: Iný priestor ako EÚ pre SR neexistuje

25.03.2017 13:02

Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát.

židia, muzeum, kultúra, vlak,

Prežila peklo, aby mohla mladým rozprávať o nacistických zverstvách

25.03.2017 11:45

O osude slovenských Židov už bolo rozhodnuté, no rodinka Friedmannovcov z Humenného ešte netušila, aký tragický to bude mať dosah.

František Gaulieder

Zomrel bývalý poslanec František Gaulieder, zrazil ho vlak

25.03.2017 11:03, aktualizované: 14:10

Františka Gauliedera zrazil nadránom z piatka na sobotu vlak, udalosť sa stala pred Trnovcom nad Váhom (okres Šaľa). Polícia pracuje aj s verziou samovraždy.