Trapas: VW musí zaparkovať 20 tisíc Passatov. Nie sú dokončené!

Výrobu Passatu v nemeckom závode Emden sprevádzajú odstávky spôsobené zníženým dopytom po tomto európskom bestselleri strednej triedy. A teraz rieši Wolfsburg ďalší problém. Chýba mu jeden diel na finálnu montáž. Nedokončených je až 20 000 áut.

VW - parkovisko Emden
Obrie parkoviská, ktoré má Volkswagen k dispozícii, nestačia na uskladnenie nedokončených Passatov. Sú ich desaťtisíce.
Autor:

Čítajte viac

Je to nevýhoda sériovej produkcie a systému závislosti automobiliek od dodávateľov. Jednoducho, ak vznikne výpadok jedného jediného dielu, nie je možné autá dokončiť. Linka sa buď zastaví, alebo z nej schádzajú nekompletné autá. Stalo sa to teraz aj Volkswagenu. Na finálnu montáž Passatov v nemeckom Emdene chýba veko schránky pred spolujazdcom. Automobilka síce linku nezastavila, vyrába ďalej, teda ak nehovoríme o plánovaných, či skôr neplánovaných, odstávkach produkcie, ale Passaty z nej schádzajú bez tohto dielu.

A, samozrejme, nie je ich málo. Hovorca automobilky potvrdil, že Volkswagen rieši problém, kde autá uskladniť, kým nabehne nová dodávka potrebného komponentu a bude môcť vozidlá dokončiť. Bežné parkoviská, ktoré má nemecký výrobca k dispozícii, i keď sú obrovské, už nestačia. Hovoríme totiž o 20 000 exem­plároch. Na vine nie je tentoraz problém so subdodávateľom, ktorý nedodržal zmluvu, ale požiar, ktorý zasiahol českého výrobcu tohto komponentu. A keďže požiar bol rozsiahly, tak skoro sa výroba nerozbehne.

Automobilka riešila problém dodávkami z Číny, ale množstvo, ktoré boli Číňania schopní poskytnúť, kapacite závodu v Emdene nestačilo. Tak najviac na pár dní. Situácia je taká vážna, že nájdenie alternatívneho zdroja si možno vyžiada niekoľkotýždňovú odstávku produkcie a dokonca prebudovanie montážnej linky. Volkswagen teraz zúfalo hľadá miesta, kde by mohol desaťtisíce nedokončených áut zaparkovať. Ponúka sa napríklad prístav vo Wilhelmshavene, ktorý je od závodu vzdialený približne 80 kilometrov. Ale ani ten stačiť nebude.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.