Neuveriteľné: Ferrari ležalo v hrobe tri roky! Dodnes je záhadou

Autá majú rôzne príbehy. Tento je však naozaj extrémny. Pre Ferrari Dino 246 GTS ktosi vykopal hrob.

Takto našli Ferrari Dino v roku 1978. Na vykopaní musela
pracovať aj technika.
Takto našli Ferrari Dino v roku 1978. Na vykopaní musela pracovať aj technika.
Autor: Jalopnik

Ferrari Dino je považované za nepravé Ferrari. Bolo totiž jediným modelom značky, ktorý nikdy neniesol logo vzpínajúceho sa žrebca ani názov Ferrari. Veľký Enzo ho nazval na počesť svojho syna, ktorého prezývali Dino a ktorý zomrel vo veku 24 rokov na svalovú dystrofiu. Na rozdiel od veľkých Ferrari malo Dino len polovičný počet valcov. Vidlicový 6-valec prevŕtali neskôr z dvoch na 2,4 litra. Dino schádzalo z liniek v rokoch 1966 až 1974 a vyrobených bolo celkovo 4 033 exemplárov.

Ukradnutý darček k narodeninám

Náš príbeh sa týka najvzácnejšej verzie Dina 246 GTS s výkonom 145 kW, ktorá bola poslednou a najsilnejšou sériou vyrábanou v rokoch 1972 až 1974. Konkrétny kus bol určený pre Kaliforniu. Aj napriek absencii loga maranellskej značky to bolo v tom čase úžasné auto. Najprv putovalo do San Francisca a následne do zastúpenia Hollywood Sports Cars v Los Angeles, k jednému zo 46 dílerov Ferrari v USA. Tam si poň prišiel zákazník Rosendo Cruz.

Náš príbeh sa týka najvzácnejšej  verzie Dina 246 GTS s
výkonom 145 kW, ktorá bola poslednou a najsilnejšou sériou vyrábanou v
rokoch 1972 až 1974.
Náš príbeh sa týka najvzácnejšej verzie Dina 246 GTS s výkonom 145 kW, ktorá bola poslednou a najsilnejšou sériou vyrábanou v rokoch 1972 až 1974.
Autor: Jalopnik

A nešetril na ňom. Auto si objednal v tmavozelenej farbe s príplatkovými sedadlami Daytona a diskami Campagnolo. Dostal registračnú značku 832 LJQ. Mimochodom, možno by ste si mysleli, že Cruz bol majetný podnikateľ. Lenže v skutočnosti išlo o obyčajného inštalatéra. Odkiaľ vzal peniaze na svoje Ferrari, nevedno, všetko však bolo legálne. A isté je aj to, že musel veľmi milovať svoju manželku, pretože Dino bolo darčekom k jej narodeninám. Netešila sa však dlho.

Večer 7. decembra 1974 trávil manželský pár v reštaurácii na Wilshire Boulevard. Po večeri však už svoje novučičké Dino nenašiel na mieste, kde ho zaparkoval. Mimochodom, oslavoval výročie svadby. Cruzova žena na ňom stihla najazdiť len 800 km. Incident nahlásili majitelia polícii a tá označila túto udalosť ako oficiálnu krádež. Našťastie, Cruz mal Dino poistené, takže poisťovňa Farmers Insurance Group vyplatila pôvodnému majiteľovi škodu 22 500 dolárov. To bola plná nákupná suma.

„Hrob“ našli deti

A potom sa Dino prepadlo pod zem. A to doslova. V roku 1978 sa skupina detí v Los Angeles hrala na záhrade domu na predmestí West Athens. A pri tom, ako sa deti hrabali v zemi, narazili na čosi pevné. Vykľula sa z toho zelená strecha nášho Ferrari. Bolo tu pochované celé tri roky. V tom čase išiel akoby náhodou okolo miestny šerif, takže netrvalo dlho a pomocou bagrov a lopaty bolo Dino „exhumované“ zo svojho hrobu. Pochopiteľne, kuriózny prípad neušiel pozornosti médií. Boli toho plné noviny.

Je neuveriteľné, že nik u obyvateľov netušil, čo sa
skrýva na ich záhrade.
Je neuveriteľné, že nik u obyvateľov netušil, čo sa skrýva na ich záhrade.
Autor: Jalopnik

Čítajte viac

Polícia sa najprv bála, že v aute nájde mŕtve telo. Nestalo sa tak. Auto malo výfuky zapchaté uterákmi a bolo potiahnuté fóliou. Jednoducho, zlodeji si ho tu odložili a pripravili tak, aby mu pobyt pod zemou príliš neuškodil. A Dino bolo naozaj v celkom slušnom stave. Občas sa objavila nejaká tá hrdza. Vtedajšia tlač odhadla cenu na 18 000 dolárov. Vyšetrovanie však neviedlo k žiadnym stopám. Nájomníci, ktorí žili v čase objavenia Dina v dome len tri mesiace, nemali o jeho prítomnosti ani poňatia.

Po vykopaní bolo Dino v lepšom stave ako si mnohý mysleli.
Po vykopaní bolo Dino v lepšom stave ako si mnohý mysleli.
Autor: Jalopnik

A nič zvláštne si nevšimli ani dlhoročný rezidenti z okolia. Prípad naberal na popularite a vznikať začali dokonca aj vtipy. Napríklad takýto: Príde zákazník dílerovi Ferrari a pýta sa, či preňho má nejaké auto. Díler odpovie: „Počkajte, idem sa pozrieť, čo pre vás môžem vyhrabať.“ Takže keď sa poisťovňa Farmers Insurance Group snažila auto predať, záujemcovia sa len tak hrnuli. A keďže chcela z predaja vyžmýkať čo najviac, vystavila reinkarnované Dino v jednom pasadenskom sklade. Malo to však chybičku krásy.

Objavené po rokoch

Dino bolo síce riadne zamknuté, ale nie strážené, takže za dva týždne z neho zmizlo všetko, čo sa dá. Od znakov až po odmerku oleja. To cenu poriadne znížilo. Auto vyzeralo horšie, ako keď ho vykopali. Nakoniec sa stal majiteľom mechanik Fernando Valley, ktorý ponúkal sumu medzi päť- až devättisíc dolármi. Čo poisťovňu veľmi nepotešilo. A naozaj svoje Dino vo vlastnej dielni po výmene alternátora priviedol k životu. Potom sa aj s autom odsťahoval a Dino zmizlo zo sveta. Novinárom však neušlo.

Pátrali po ňom a zistili, že auto bolo zrenovované a prihlásené pod značkou „DUG UP“ (Vyhrabané), ale len na úrade. Kde sa raritné Dino nachádza, nik nevedel. To sa podarilo rozlúsknuť až v roku 2012, keď tento príbeh oprášil server Jalopnik. Na článok reagoval majiteľ Dina. Bol a je ním Brad Howard. Ten dal exteriér auta zreštaurovať ešte koncom sedemdesiatych rokov, na interiér prišlo až oveľa neskôr. Pochované Dino sa teda teší dobrému zdraviu.

Príbeh skončil šťastne. Až na to, že polícii sa nikdy nepodarilo odhaliť zlodejov, ktorí si svoj úlovok ukryli takýmto kurióznym spôsobom. A tiež ostáva záhadou, prečo si ho zlodeji nikdy nevyzdvihli.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.