WCOTY 2017: Svetovým autom roka bude SUV. Ale ktoré?

Na autosalóne v Ženeve zúžila odborná jury ankety World Car of the Year počet finalistov o titul svetového auta roka na troch. Všetci pochádzajú z triedy SUV, z toho dvaja z koncernu VW.

WCOTY 2017
Po prvý raz v histórii súťaže sa do finále dostali tri autá SUV. Porota je teda naladená podobne ako zákazníci, ktorí vymieňajú autá klasických segmentov za crossovery.
Autor:

Koncern Volkswagen má už len krok k tomu, aby dosiahol na titul svetové auto roka 2017. Z pôvodne desaťčlennej skupiny semifinalistov postúpili na autosalóne v Paríži do posledného kola traja kandidáti. A sú medzi nimi hneď dva modely z koncernu Volkswagen – Audi Q5 a Volkswagen Tiguan. To je pre najväčšieho svetového výrobcu, ktorý sa zmieta v mnohomiliardových stratách za prešľap v emisnom škandále Dieselgate, iste dobrá správa. Dalo sa to však tak trochu čakať. Už v pôvodnej desiatke bol totiž zastúpený rovnou polovicou modelov.

Audi Q5 - 2016
Audi Q5 - 2016
Autor: Audi

Okrem spomínaných to boli aj Audi Q2, Audi A5/S5 a Škoda Kodiaq. Českému SUV sa už postúpiť do posledného kola nepodarilo, podobne ako Mazde CX-9, Toyote C-HR, Fiatu 124 Spider a Honde Civic desiatej generácie. Tretie finálové miesto si totiž vybojoval britský Jaguar F-Pace. To znamená, že vo finále sú hneď tri „esúvečká“, čo sa v histórii ankety ešte nestalo, ale dobre to odráža zmenu vkusu zákazníkov, ktorí masovo prechádzajú z klasických segmentov práve ku crossoverom. Napokon v Ženeve vyhlásené európske auto roka Peugeot 3008 je tiež z tejto triedy.

Jaguar F-Pace - 2016
Jaguar F-Pace - 2016
Autor: Jaguar

Otázkou teda je, ktoré z nich sa stane automobilovým kráľom celej planéty pre rok 2017. Britský Jaguar má na rozdiel od dvoch nemeckých rivalov ešte jednu výhodu. Dostal sa totiž aj do kategórie Najlepší dizajn roka 2017 spolu s Toyotou C-HR a Mercdeseom–Benz S Cabrio, takže má až dve nominácie. Poriadne „husté“ to bude aj v triede Luxusné auto roka 2017. Zišla sa tu extra silná zostava Mercedesu-Benz triedy E, BMW radu 5 a Volva V90/S90. V športovej kategórii si to zas „rozdajú“ Audi R8 Spyder, McLaren 570S a Porsche 718 Boxster/Cayman.

Volkswagen Tiguan - 2017
Volkswagen Tiguan - 2017
Autor: Volkswagen

Medzi mestskými autami postúpili na Slovensku vyrábaný Citroën C3, Suzuki Ignis a prekvapujúco aj drahý nemecký elektromobil BMW i3. Dva ďalšie elektromobily nájdeme v triede „zelených“ áut, kde sa postupom môžu pochváliť Chevrolet Bolt a Tesla Model X, ktorá vlaňajšiu kandidatúru zmeškala. K nim sa pridá aj plug-in hybridná Toyota Prius Prime PHEV. Meno hlavného víťaza aj mená víťazov v podkategóriách sa dozvieme presne 13. apríla na autosalóne v New Yorku.

Finalisti svetového auta roka 2017

Audi Q5
Jaguar F-Pace
Volkswagen Tiguan

Finalisti luxusného auta roka 2017

BMW radu 5
Mercedes-Benz triedy E
Volvo S90/V90

Finalisti športového auta roka 2017

Audi R8 Spyder
McLaren 570S
Porsche 718 Boxster/Cayman

Finalisti mestského auta roka 2017

BMW i3
Citroën C3
Suzuki Ignis

Finalisti zeleného auta roka 2017

Chevrolet Bolt
Tesla Model X
Toyota Prius Prime PHEV

Finalisti v triede dizajnu 2017

Jaguar F-Pace
Mercedes S Cabrio
Toyota C-HR

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.