VW: Ferdinand Piëch môže prísť o kreslo v dozornej rade

Bývalý predseda dozornej rady koncernu VW Ferdinand Piëch môže prísť aj o kreslo v dozornej rade holdingovej spoločnosti Porsche SE, ktorá je väčšinovým vlastníkom Volkswagenu. Informoval o tom nemecký Bild am Sonntag.

Ferdinand Piëch
Ferdinad Piëch prišiel o kreslo šéfa dozornej rady Volkswagenu už apríli 2015 a teraz mu hrozí aj strata kresla v dozornej rade holdingu Porsche SE, ktorý vlastní 52 % hlasovacích práv vo Volkswagene.
Autor: ,

Čítajte viac

Akcionári holdingu Porsche SE, ktorý ovláda rodina Porsche a Piëchovcov, budú na najbližšom májovom valnom zhromaždení hlasovať o budúcom zložení dozornej rady. Rodiny sa podľa Bild am Sonntag dohodli, že Ferdinanda Piëcha zbavia mandátu. Konečný zoznam kandidátov do dozornej rady má byť pripravený do polovice apríla a jeho schválenie na valnom zhromaždení by malo byť podľa agentúry DPA iba formalitou.

Hovorca spoločnosti Porsche SE, ktorá vlastní vo Volkswagene 52% hlasovacích práv, uviedol, že o zložení dozornej rady ešte nebolo rozhodnuté. Sedemdesiadeväťroč­ný Piëch je vnukom zakladateľa značiek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a spoluvlastníkom holdingovej spoločnosti Porsche SE. Z čela dozornej rady Volkswagenu odišiel v apríli 2015 po prehratom mocenskom spore s vtedajším generálnym riaditeľom Martinom Winterkornom.

Piëch teraz tvrdí, že Winterkornovi a niekoľkým členom dozornej rady Volkswagenu poskytol už zhruba pol roka pred vypuknutím emisného škandálu Dieselgate informácie o možných podvodoch, ktoré získal od istej izraelskej bezpečnostnej agentúry. Dozorná rada Volkswagenu však jeho tvrdenia popiera. Vo februári VW dokonca naznačil, že by proti Piëchovi mohol podniknúť právne kroky, pripomína agentúra Reuters.

Volkswagen predvlani v septembri v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že po celom svete inštaloval do zhruba 11 miliónov áut softvér, ktorý umožnil manipulovať s testami emisií pri naftových motoroch TDI. Výsledkom su mnohomiliardové škody, najmä v USA, kde musel Volkswagen pristúpiť k masovému odkúpeniu predaných áut americkým zákazníkom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.