Tata, Škoda a VW sa spojili. Postavia lacné auto

Už dávno sa šušká, že koncern VW má v pláne vytvoriť novú divíziu lacných áut, ktoré by konkurovali napríklad Daciam. Stane sa tak v spolupráci s indickou automobilkou Tata. V Ženeve podpísali obaja partneri memorandum o porozumení.

TATA-VW
Nové modely Škody a Volkswagenu pre indický trh budú postavené na indických základoch. Či sa dostanú aj do Európy, nie je zatiaľ známe. Nemecký koncern má však už dlho v pláne divíziu lacných áut.
Autor:

Čítajte viac

India má pre automobilových výrobcov podobný potenciál ako Čína. Žije tu viac ako jedna miliarda obyvateľov. Pre budúcnosť to znamená možnosť odbytu státisícov áut ročne. Vie to aj koncern Volkswagen, a to veľmi dobre, veď v susednej Číne bol prvou zahraničnou automobilovou značkou, ktorá postavila spoločný podnik s čínskou stranou. A vrátilo sa mu to vo veľkom. Podobný scenár by mohol v blízkej budúcnosti prebehnúť aj v Indii, o ktorú sa pokúša už niekoľko rokov, no bez väčších úspechov.

Po tom, čo predvlani skrachoval plán „obsadiť“ Indiu vďaka spolupráci so Suzuki, ktoré má na tamojšom trhu cez Maruti silné postavenie, prichádza s ďalšou víziou. V Ženeve podpísal memorandum o porozumení s indickou spoločnosťou Tata Motors, známou nielen výrobou najlacnejšieho auta planéty Tata Nano, ale aj vlastníctvom britských značiek Jaguar a Land Rover. Budúca spolupráca sa má týkať vývoja lacných áut, na ktorom majú participovať koncernové značky Škoda a Volkswagen. Obe spoločnosti vraj rokujú o tomto pláne už viac ako rok.

Pôvodne mala byť použitá pri vývoji nemecká platforma MQB-A, ale tá sa ukázala pre indický trh ako príliš drahá. Preto budú nové modely Tata, VW a Škoda stáť na indickej platforme AMP (Advanced Modular Platform), ktorú rozpracovali Indovia. K tej boli Nemci najprv skeptickí, no testy ukázali, že je dostatočne tuhá a odolná. K platforme pribalí indická strana aj motory a prevodovky, čo opäť zníži náklady a umožní postaviť cenovo dostupné autá. Spolupráca by mala mať výhody pre obe strany.

Volkswagenu dá možnosť prieniku na indický trh a Tate poskytne zníženie vývojových nákladov a vyspelé know-how pri reštrukturalizácii podniku. V súčasnosti sa snaží znížiť počet platforiem zo šiestich na dve, aby sa dokázala lepšie prispôsobovať trendom na trhu a bola konkurencieschop­nejšia. Volkswagen pôsobí v Indii od roku 2001 a od roku 2007 tam vyrába aj modely Škoda a Audi, no bez presvedčivých predajných výsledkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.