Pop.Up: Airbus a Italdesign predstavili ďalšie lietajúce auto

Len nedávno ohlásil Airbus vývoj autonómneho dronu Vahana pre dvoch pasažierov a v Ženeve sa pochválil ďalším projektom individuálnej leteckej dopravy. Má názov Pop.Up a kombinuje kvadrokoptéru s bežným autom.

Airbus Pop.Up - Italdesign
Projekt Pop.Up. spája výhody mestského elektromobilu a helikoptéry. Centrom je luxusná kabína, ktorú je možné usadiť na automobilový podvozok alebo na ňu umiestniť nosnú kvadrokoptéru.
Autor:

Airbus vidí budúcnosť individuálnej dopravy v lietaní. „Pred sto rokmi sa dostala mestská doprava pod zem, ale teraz tu máme prostriedky, ako ísť nad zem,“ povedal šéf spoločnosti Tom Enders. Je známe, že Airbus už pracuje na projekte Vahana s kódovým označením Ehang 184, ktorý má byť akýmsi lietajúcim aerotaxi s plne autonómnym riadením. Prvý prototyp má vzlietnuť už do konca roka. Lenže tam sa najväčší európsky výrobca dopravných lietadiel nezastavil. Na autosalóne v Ženeve predstavil celkom neočakávane ďalší projekt Pop.Up.

Modulárna konštrukcia umožňuje vytvoroť z Pop.Up-u auto
alebo kvadrokoptéru.
Modulárna konštrukcia umožňuje vytvoroť z Pop.Up-u auto alebo kvadrokoptéru.
Autor: Airbus

A od Ehangu 184 má dosť ďaleko. Kým ten je výlučne kvadrokoptérou pre dvoch cestujúcich, Pop.Up sa dokáže správať aj ako auto. S vývojom dizajnu pomohlo Airbusu talianske štylistické štúdio Italdesign. Základom je kabína s hmotnosťou 200 kg, ktorá obsahuje všetko potrebné pre komfort dvojčlennej posádky. Táto „kapsula“ dlhá 2 674, široká 1 540 a vysoká 1 415 mm, môže byť následne pripevnená na automobilový podvozok alebo na závesnú kvadrokoptéru. Musíte sa teda rozhodnúť, či chcete Pop.Up využívať ako auto, alebo ako helikoptéru.

Dojazd na ceste by mal byť asi 130 km. Vo vzduchu o 30
menej.
Dojazd na ceste by mal byť asi 130 km. Vo vzduchu o 30 menej.
Autor: Airbus

Čítajte viac

Samotný podvozok má tiež hmotnosť 200 kg a obsahuje dvojicu elektromotorov s výkonom 60 kW a akumulátory. Kapacita 15 kWh by mala stačiť na dojazd 130 km pri maximálnej rýchlosti 130 km/h. Na elektrickú energiu sa bude spoliehať aj lietajúci modul dlhý 4 403, široký 5 000 a vysoký 847 mm. O vztlak sa postarajú štyri dvojité rotory s priemerom 1 780 mm, poháňané ôsmimi elektromotormi s celkovým výkonom 136 kW. Zásoba li-ion akumulátorov s kapacitou 70 kWh, ktorých dobitie má trvať len 15 minút, zabezpečí dolet približne do 100 km s maximálnou rýchlosťou 100 km/h.

Inštalovať lietajúci modul na strechu kabíny nebude ťažké. Sám totiž vzlietne a „pristane“ na streche Pop.Up-u. Potom sa kabína odpojí od podvozkového modulu. A tak to bude aj v opačnom prípade. Po lete pristane Pop.Up na module s kolesami a odletí na parkovacie miesto. V oboch prípadoch počíta Airbus s výlučne autonómnym riadením a pilotovaním. Kabína preto neobsahuje žiadne riadiace prvky. Posádke bude stačiť zadať cieľové miesto. O všetko ostatné sa postará inteligentná elektronika a navigácia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.