Ferrari pre Erica Claptona je hotové

V Maranelle vzniklo ďalšie unikátne Ferrari. Jeho budúcim majiteľom nebude nik iný ako fenomenálny anglický bluesman Eric Clapton.

Ferrari
Ferrari SP12 EC používa techniku modelu 458 Italia, dizajnom od Pininfarinu však evokuje legendárne Ferrari 512i BB.
Autor: Ferrari

Postaviť si ho dal na zákazku priamo u automobilky a jej divízie Ferrari Special Projects. Jednoducho sa mu zacnelo po svojom starom Ferrari 512i BB, ktoré vlastnil v osemdesiatych rokoch. To by už však dynamikou neuspokojilo Claptonové chúťky po výkone a tak zdieľa tento solitér s názvom SP12 EP (Special 12 Eric Slapton) šasi a techniku aktuálneho modelu 458 Italia.

Nostalgia však bola taká silná, že v karosárni Pininfarina upravili dizajn Italie na spôsob legendárnej „päťstodvanástky“. Karosérie je prakticky úplne nová. Asociáciu vytvárajú nasávače v prednej kapote, tvar zadných stĺpikov či dvojfarebná schéma čierno-červenej karosérie.

Stavba tohto Ferrari trvala automobilke dva roky.
Cena sa vyšplhala na 3 milióny eur.
Stavba tohto Ferrari trvala automobilke dva roky. Cena sa vyšplhala na 3 milióny eur.
Autor: Ferrari

Dvojmiestneho žrebca poháňa v strede uložený 4,5-litrový vidlicový 8-valec s výkonom 570 koní (419 kW). To je o 210 viac ako mala jeho historická predloha. A to napriek tomu, že má menší objem a o štyri valce menej. Dynamické vlastnosti Ferrari neuvádza, ale predstavu o nich si možno utvoriť vďaka parametrom sériovej Italie. Tá šprintuje na stovku za 3,7 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 330 km/h.

Stavba jedinečného exempláru trvala dva roky. Hrdý majiteľ za ňu podľa neoficiálnych informácií zaplatí približne tri milióny eur. Len pre zaujímavosť, za túto sumu by ste si mohli obstarať hneď tri kusy najdrahšieho sériového auta planéty – Bugatti Veyron.

Súvisiace články:

Ďalšie články
MV Agusta

MV Agusta: Taliansky klenot jednej stopy mieri pod krídla Ferrari

04.04.2014 16:00

Najexkluzívnejšia značka talianskej motocyklovej histórie MV Agusta zamieri pravdepodobne pod krídla koncernu Fiat. Podobne ako to urobil koncern VW s Ducati.

Ferrari California T

Ferrari California T: Tabu padlo. Aj Ferrari má turbo!

13.02.2014 04:00

Kým doteraz boli maranellské modely s preplňovaním výlučne dielom tunerov, v Ženeve prepíše najslávnejšia talianska automobilka históriu. Nové Ferrari California T dostane totiž turbo.

Ferrari-458 Speciale 2014

Ferrari 458 Speciale: Plus 35 koní, mínus 90 kg

01.09.2013 08:00

"Vytunená" Italia zvládne šprint na stovku za tri sekundy. Rýchlejšie než 12-valcové Ferrari F12 Berlinetta.

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari zomrel pred 25 rokmi

14.08.2013 16:00

„Kto s Ferrari víťazí, je ten najväčší, kto s Ferrari prehráva je idiot!" Tak znelo krédo Enza Ferrariho. Muža, ktorý sa nenarodil pre obyčajný život.

Ľudia odporúčajú