Fenris Motorcycles: Elektrický superbike zvládne 300 km/h

Dánsko a motorky? To nejde príliš dokopy. A predsa sa tu rodí projekt, ktorý by mal už o dva roky priniesť do sveta jednej stopy poriadny adrenalín. Pritom si vystačí bez výfukov.

Ani nie 200 kilogramov vážiaci stroj by mal bez produkcie
akýchkoľvek exhalácií šprintovať na stovku za menej ako tri sekundy a
atakovať rýchlosť 300 km/h.
Ani nie 200 kilogramov vážiaci stroj by mal bez produkcie akýchkoľvek exhalácií šprintovať na stovku za menej ako tri sekundy a atakovať rýchlosť 300 km/h.
Autor: Fenris Motorcycles

Elektrickým motocyklom sa darí, lenže zatiaľ iba vo svete skútrov. Vyššie triedy ostávajú verné benzínovej klasike. A to aj napriek tomu, že projekty rýchlych elektrických strojov predstavili napríklad BMW Motorrad či dokonca Harley-Davidson, pri ktorom je elektrifikácia totálnou revoltou proti tradíciám. Dáni si však s čímsi podobným lámať hlavu nemusia. A ekológii mali navyše vždy blízko. Možno aj preto sa páve v krajine lega rodí pekelne rýchly superbike. A nejde len o víziu. Na asfalt sa má táto jednostopová „Tesla“ dostať už v roku 2019.

Motocykel je zaujímavý najmä konštrukciou podvozka s
horizontálne umiestnenými ramenami a so spoločnou pružiacou jednotkou pre
predné aj zadné koleso.
Motocykel je zaujímavý najmä konštrukciou podvozka s horizontálne umiestnenými ramenami a so spoločnou pružiacou jednotkou pre predné aj zadné koleso.
Autor: Fenris Motorcycles

Stojí za ňou spoločnosť Fenris Motorcycles sídliaca v Kodani. Jej pripravovaný motocykel je už od základu konštruovaný pre elektrický pohon. Prekvapí najmä konštrukciou podvozka. Ten tvorí centrálny rám, na ktorý sú prichytené horizontálne kyvné vidlice. Odpružené sú pod rámom spoločnou centrálnou pružiacou jednotkou. Predné koleso sa teda natáča cez vertikálny čap. V ráme je zároveň umiestnený elektromotor s hmotnosťou 12 kg a výkonom až 204 koní,čo je rovných 150 kW. Rovnako úctyhodný je krútiaci moment 250 Nm. Najmä preto, že bude k dispozícii prakticky od nulových otáčok.

Čítajte viac

Jednomiestny superšport s hmotnosťou 195 kg potom zrýchľuje na stovku za menej ako tri sekundy a atakuje rýchlosť 300 km/h. O batériách toho však veľa nevieme. Umiestnené sú v ráme a možno aj v oblasti „nádrže“. Podľa spoločnosti Fenris Motorcycles majú zabezpečiť dojazd 250 km/h. Vzhľadom na celkovú váhu stroja ich však veľa asi nebude. V súčasnosti už prebiehajú testy prototypov. O dva roky by sa mali objaviť prvé sériové exempláre. Pôjde o pomerne vzácnu motorku, pretože vzniknúť má iba 500-kusová séria. Neskôr počíta kodanská firma aj s dvojmiestnym cestový motocyklom na rovnakom podvozku.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Vozne spoločnosti RegioJet

Preverte RegioJet. Má tu podnikateľský raj, žiada SNS ministra

24.01.2017 22:49

Slovenská národná strana sa na svojom utorkovom predsedníctve zaoberala aj spoločnosťou RegioJet.

Jozef Holjenčík

SNS vyzýva Holjenčíka, aby sa vzdal funkcie predsedu ÚRSO

24.01.2017 20:41, aktualizované: 23:02

Slovenská národná strana vyzýva šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka, aby sa vzdal svojej funkcie.

domov dôchodcov, pažítková 2

Umrelo 13 ľudí, úrady nenašli žiadne pochybenia

24.01.2017 20:00

Domov dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove má za sebou smutný mesiac. Od decembra mu zomrelo trinásť klientov.

donald trump, trump,

Trump rozhodol o obnove výstavby ekologicky sporných ropovodov

24.01.2017 19:49

Americký prezident Donald Trump exekutívnym príkazom rozhodol o pokračovanie výstavby sporného ropovodu Keystone XL.