Fenris Motorcycles: Elektrický superbike zvládne 300 km/h

Dánsko a motorky? To nejde príliš dokopy. A predsa sa tu rodí projekt, ktorý by mal už o dva roky priniesť do sveta jednej stopy poriadny adrenalín. Pritom si vystačí bez výfukov.

Ani nie 200 kilogramov vážiaci stroj by mal bez produkcie
akýchkoľvek exhalácií šprintovať na stovku za menej ako tri sekundy a
atakovať rýchlosť 300 km/h.
Ani nie 200 kilogramov vážiaci stroj by mal bez produkcie akýchkoľvek exhalácií šprintovať na stovku za menej ako tri sekundy a atakovať rýchlosť 300 km/h.
Autor: Fenris Motorcycles

Elektrickým motocyklom sa darí, lenže zatiaľ iba vo svete skútrov. Vyššie triedy ostávajú verné benzínovej klasike. A to aj napriek tomu, že projekty rýchlych elektrických strojov predstavili napríklad BMW Motorrad či dokonca Harley-Davidson, pri ktorom je elektrifikácia totálnou revoltou proti tradíciám. Dáni si však s čímsi podobným lámať hlavu nemusia. A ekológii mali navyše vždy blízko. Možno aj preto sa páve v krajine lega rodí pekelne rýchly superbike. A nejde len o víziu. Na asfalt sa má táto jednostopová „Tesla“ dostať už v roku 2019.

Motocykel je zaujímavý najmä konštrukciou podvozka s
horizontálne umiestnenými ramenami a so spoločnou pružiacou jednotkou pre
predné aj zadné koleso.
Motocykel je zaujímavý najmä konštrukciou podvozka s horizontálne umiestnenými ramenami a so spoločnou pružiacou jednotkou pre predné aj zadné koleso.
Autor: Fenris Motorcycles

Stojí za ňou spoločnosť Fenris Motorcycles sídliaca v Kodani. Jej pripravovaný motocykel je už od základu konštruovaný pre elektrický pohon. Prekvapí najmä konštrukciou podvozka. Ten tvorí centrálny rám, na ktorý sú prichytené horizontálne kyvné vidlice. Odpružené sú pod rámom spoločnou centrálnou pružiacou jednotkou. Predné koleso sa teda natáča cez vertikálny čap. V ráme je zároveň umiestnený elektromotor s hmotnosťou 12 kg a výkonom až 204 koní,čo je rovných 150 kW. Rovnako úctyhodný je krútiaci moment 250 Nm. Najmä preto, že bude k dispozícii prakticky od nulových otáčok.

Čítajte viac

Jednomiestny superšport s hmotnosťou 195 kg potom zrýchľuje na stovku za menej ako tri sekundy a atakuje rýchlosť 300 km/h. O batériách toho však veľa nevieme. Umiestnené sú v ráme a možno aj v oblasti „nádrže“. Podľa spoločnosti Fenris Motorcycles majú zabezpečiť dojazd 250 km/h. Vzhľadom na celkovú váhu stroja ich však veľa asi nebude. V súčasnosti už prebiehajú testy prototypov. O dva roky by sa mali objaviť prvé sériové exempláre. Pôjde o pomerne vzácnu motorku, pretože vzniknúť má iba 500-kusová séria. Neskôr počíta kodanská firma aj s dvojmiestnym cestový motocyklom na rovnakom podvozku.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.