Plug-in hybridný autobus Volvo ušetrí 75 % paliva

Spoločnosť Volvo Buses plní svoj sľub. Po úspechu jej hybridných autobusov 7700 Hybrid a 7900 Hybrid, ktoré už bežne jazdia napríklad v holandskom Dortrechte, odštartovala testy nového plug-in hybridného modelu 7900.

Volvo 7900 Plug-in Hybrid
Autobus Volvo 7900 Plug-in Hybrid sa od bežných autobusov líši strešným pantografom. Ten slúži na dobíjanie batérií na konečných staniciach.
Autor:

Testovacia flotila troch prototypov premáva od začiatku mája vo švédskom Göteborgu. Cieľom je získať skúsenosti z reálnej prevádzky. V porovnaní s hybridnými autobusmi má dobíjateľná plug-in hybridná verzia výhodu väčšej zásoby batérií, a teda aj väčšieho množstva uskladnenej elektrickej energie. Tú môže využiť počas akcelerácie alebo ju použiť pre čisto elektrickú prevádzku, napríklad v centrách miest. S plne nabitými batériami dokáže takýto autobus prejsť bez pomoci dieselového motora približne sedem kilometrov.

Volvo 7900 Plug-in Hybrid
Volvo 7900 Plug-in Hybrid
Autor: Volvo

S touto technológiu má Volvo veľké plány. Veď kým hybridný autobus dokáže zredukovať spotrebu v porovnaní s bežným autobusom približne o 30¤%, plug-in hybrid má potenciál ušetriť až 75 či dokonca 85¤% paliva. Volvo tiež tvrdí, že ak by sa namiesto klasickej nafty použila bionafta, klesli by emisie oxidu uhličitého o celých 90 %!

Plug-in hybridný autobus Volvo je odvodený z hybridného modelu 7900 s 5-litrovým dieselovým motorom a elektromotorom, ktorému dodávajú energiu moderné li-ion batérie. Navonok sa však odlišuje strešným pantografom, podobným aký majú trolejbusy. Ten slúži na dobíjane batérií na konečných staniciach. Celá operácia, pri ktorej sa majú dobiť na 100 % kapacity, nemá trvať dlhšie ako desať minút. S výrobou sa však Volvo ešte neponáhľa. Tvrdí, že vývoj si vyžiada ešte niekoľko rokov. Preto nasadí do skúšobnej prevádzky budúci rok ďalších osem kusov.

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.