Yokohama predstaví pneumatiky so spojlerom!

Japonský výrobca pneumatík Yokohama sa pohral s aerodynamikou plášťu. Na vonkajšiu stranu bočnice nainštaloval lamely pôsobiace ako spojler. Tak to tu naozaj ešte nebolo.

Yokohama - aerodynamická pneumatika
Trik experimentálnej pneumatiky Yokohama spočíva v lamelách umiestnených na bočniciach plášťa.
Autor:

Zatiaľ ide len o fázu vývoja, ale Yokohama to so svojím novým patentom aerodynamicky optimalizovanej pneumatiky myslí vážne. Trik spočíva v umiestnené lamiel na vonkajšej strane bočnice. Lenže ako dosiahnuť aerodynamický efekt, keď sa pneumatiky otáčajú. A presne o to ide. Rotáciu kolies využil japonský výrobca pneumatík vo svoj prospech.

Ak sa lamely nachádzajú v hornej časti rotácie, pomáhajú znížiť aerodynamický odpor pneumatiky a, naopak, keď sú lamely v spodnej časti rotácie, podieľajú sa na potlačení aerodynamického vztlaku, pneumatiku teda tlačia smerom k ceste. Výsledkom má byť zlepšenie dynamiky, zníženie spotreby a vyššia bezpečnosť.

Zatiaľ sú k dispozícii len počítačové simulácie nového experimentálneho plášťa, ale na autosalóne v Tokiu ho Yokohama ukáže verejnosti. Tam pravdepodobne odhalí aj svoje ďalšie zámery. Otázne je, či by z hľadiska aerodynamiky nebolo jednoduchšie kolesá aj s pneumatikami ukryť pod plášť karosérie, tak ako to robila česká Tatra už v tridsiatych rokoch.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

parlament, fico,

Fico: Rozšírenie návrhu o ďalšie amnestie je na poslancoch

25.03.2017 13:54

Postoj predsedu vlády Roberta Fica sa k zrušeniu Mečiarových amnestií od roku 1998 nemenil.

fico, summit, rím

Fico: Iný priestor ako EÚ pre SR neexistuje

25.03.2017 13:02

Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát.

židia, muzeum, kultúra, vlak,

Prežila peklo, aby mohla mladým rozprávať o nacistických zverstvách

25.03.2017 11:45

O osude slovenských Židov už bolo rozhodnuté, no rodinka Friedmannovcov z Humenného ešte netušila, aký tragický to bude mať dosah.

František Gaulieder

Zomrel bývalý poslanec František Gaulieder, zrazil ho vlak

25.03.2017 11:03, aktualizované: 14:10

Františka Gauliedera zrazil nadránom z piatka na sobotu vlak, udalosť sa stala pred Trnovcom nad Váhom (okres Šaľa). Polícia pracuje aj s verziou samovraždy.