VW Phideon: Nový 'Phaeton' ožíva. Ale len v Číne

Európsky automobilový gigant sa v Ženeve v počte premiér veru nepretrhol. Napriek tomu sa postaral o jedno z najväčších prekvapení. A to doslovne. Odhalil tu totiž luxusnú limuzínu VW Phideon. Čosi ako ideového nástupcu Phaetonu. Viac ako päť metrov dlhý kolos sa ale v Európe príliš neohreje. Určený je pre Čínu.

Phideon má na dĺžku 5 050 mm, čo z neho robí ideového
nástupcu luxusného Phaetonu. Megalomanský 12-valec či dieselový 10-valec
však už nedostane.
Phideon má na dĺžku 5 050 mm, čo z neho robí ideového nástupcu luxusného Phaetonu. Megalomanský 12-valec či dieselový 10-valec však už nedostane.
Autor: Volkswagen

Pôsobenie Volkswagenu vo vyššej triede bolo vždy tak trochu trápením. Luxusnej limuzíne Phaeton predstavenej v roku 2002 a vyrábanej v luxusnej sklenenej továrni v Drážďanoch nebolo síce čo vyčítať, ale zákazníci znak VW v triede high society nikdy celkom neakceptovali. Tomu zodpovedali aj skromné predaje. Napriek tomu absolvoval Phaeton v roku 2007 facelift a koncern udržal jeho výrobu až do dnešných dní. Presnejšie do tohto mesiaca, keď Phaeton po neuveriteľných štrnástich rokoch definitívne končí.

Osud nástupcu bol ale vždy predmetom špekulácií. Automobilka ešte za čias úradovania Martina Winternkorna vyhlásila veľký program škrtania nákladov. A práve imidžový Phaeton, ktorý zaťal vo wolfsburskej kase poriadnu sekeru, sa zadal celkom logicky prvý na rane. Po vypuknutí kauzy Dieselgate vlani v októbri sa mračná nad Phaetonom zatiahli ešte viac. Nakoniec však automobilka oznámila, že nový Phaeton predsa len dostane zelenú, lenže iba ako čistý elektromobil. O to väčším šokom bola premiéra viac ako päť metrov dlhej limuzíny Phideon v Ženeve.

Phideon s rázvorom 3 014 mm je určený len čínskym
zákazníkom. Tí majú na veľké autá slabosť a logo VW im vo vyššej
triede na rozdiel od Európanov neprekáža.
Phideon s rázvorom 3 014 mm je určený len čínskym zákazníkom. Tí majú na veľké autá slabosť a logo VW im vo vyššej triede na rozdiel od Európanov neprekáža.
Autor: Volkswagen

Novú vlajkovú loď sa automobilke podarilo ustrážiť doslova až do strhnutia plachty na výstavisku v Palexpe. A to sa v dnešných časoch internetu a sociálnych sietí veru nestáva. A nielen to. O vývoji Phideonu prakticky nik netušil. Lenže veci sa nemajú celkom tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Phideon je síce dĺžkou 5 050, šírkou 1 870 a výškou 1 480 mm jasným ideovým nástupcom Phaetonu, lenže do Európy sa nechystá. Automobilka z Wolfsburgu ním zamieri výlučne do Číny, kde logo VW na prednej maske zákazníkom luxusných áut nijako neprekáža.

Potom je ale otázkou, prečo Volkswagen nestrhol plachtu z Phideonu kdesi v Šanghaji alebo Pekingu. V súvislosti s emisným škandálom by bolo asi lepšie vystaviť v Ženeve nový hybrid či elektromobil než dvojtonový kolos s preplňovaným benzínovým 6-valcom a pohonom oboch náprav. To sa ale nestalo. Zdá sa teda, že Phideon mal za úlohu len maskovať biedny počet premiér na stánku VW v Palexpe. Automobilka tu prezentovala iba mierne revidovaný up! a koncepčný crossover T-Cross, ktorého sa v sérii dočkáme najskôr za dva roky. To je na druhého najväčšieho výrobcu áut planéty naozaj bieda.

Phideon bude poháňať preplňovaný benzínový motor 3,0
TSI s výkonom 220 kW. Neskôr sa pod kapotu chystá aj slabší 4-valec 2,0
TSI.
Phideon bude poháňať preplňovaný benzínový motor 3,0 TSI s výkonom 220 kW. Neskôr sa pod kapotu chystá aj slabší 4-valec 2,0 TSI.
Autor: Volkswagen

Napriek zložitým okolnostiam sa ale Phideonu nedá uprieť veľkoleposť. Jeho názov vychádza z gréckej mytológie. Fides v nej predstavuje bohyňu vernosti a dobrých úmyslov. Viac ako symbolické v časoch najväčšieho podvodu, akého sa kedy Volkswagen dopustil. Udobriť si však podvedených zákazníkov útokom do vyššej triedy je trochu komické, najmä ak nie je Phideon určený pre Európu a ani USA, kde má kauza najväčšie dopady. Odvodený bol zo štúdie C Coupé GTE, predstavenej vlani v Šanghaji. Jeho základom je teda platforma MLB pre luxusné modely koncernu VW s pozdĺžne uloženými motormi, vrátane nového Audi Q7.

Kým spomínaná štúdia dostala hybridný pohon, Phideon sa spolieha výlučne na preplňovaný benzínový motor 3,0 V6 TSI s výkonom 220 kW a krútiacim momentom 440 Nm. Neskôr sa chystá aj slabšia predokolka so 4-valcom 2,0 TSI so zatiaľ neznámym výkonom. A tajomstvom ostávajú aj ďalšie informácie. Asi si ich chce Volkswagen nechať pre motoršou v Šanghaji. To platí aj o interiéri, ktorý má mať len štyri luxusné sedadlá s vyhrievaním, ventilovaním a masážou. Takže vystačiť si musíme s prvými oficiálnymi fotografiami exteriéru, ktoré naznačujú veľmi konzervatívny prístup dizajnérov pod vedením Klausa Bischoffa.

Čítajte viac

Jednoducho na Phideone nie je s výnimkou rozmerov nič, s čím by sme sa vo vodách Volkswagenu ešte nestretli. To ale vyčítať limuzíne luxusnej triedy nie je namieste. Z technológií, ktoré sú pre Phideon pripravené, spomeňme aspoň adaptívne diódové svetlá, vzduchové odpruženie, ktoré má zabezpečiť plavnú jazdu, systém nočného videnia, monitorovanie okolia vozidla, alebo head-up displej. Multimediálne rozhranie bude kompatibilné so smartfónmi cez MirrorLink, Android Auto alebo Apple CarPlay. To ale nie je v dnešných časoch nič výnimočné.

Produkciu Phideonu zabezpečí čínsky výrobný závod Volkswagenu v SAIC v Šanghaji. K prvým zákazníkom dorazí najskôr v júni. Európski záujemcovia o luxusný Volkswagen si ale budú musieť počkať až do roku 2018, keď sa objaví elektrický Phaeton.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

VW - motor TDI oprava

Dieselgate: Volkswagen opravil zatiaľ len 10 % postihnutých áut

27.09.2016 12:00

Kauza odhalenia manipulácie s emisiami naftových motorov koncernu VW má presne rok. Týka sa celkom 11 miliónov vozidiel. Do servisov sa však dostavilo zatiaľ len okolo 500 000.

VW - koncept elektromobilu pre Paríž 2016

VW avizuje revolučný elektromobil. Bude to Chrobák budúcnosti

21.09.2016 16:00

Už na autosalóne v Paríži ukáže Volkswagen koncept elektromobilu blízkej budúcnosti. Má mať dojazd až 400 km. A nejde len o výstrel do tmy. Toto auto sa má začať vyrábať.

James Robert Liang - VW Dieslgate

VW: V USA už súdia technika za podvodný softvér. Vinu doznal

13.09.2016 18:00

Na povrch vyplávali mená ľudí, ktorí priamo pracovali na klamnom emisnom softvéri. V USA už napríklad súdia zamestnanca Volkswagenu Jamesa Roberta Lianga, ktorý stál pri zrode „odpojovacieho zariadenia“.

Jim Yong Kim

Riaditelia Svetovej banky zvolili do čela opäť Jima Yong Kima

27.09.2016 23:10

Výkonní riaditelia Svetovej banky opätovne zvolili Jima Yong Kima za šéfa tejto investície.

počítač, informačné technológie, vírus, hacker,

Hackeri napadli mobily amerických demokratov

27.09.2016 22:08

Zahraničné hackeri pravdepodobne napadli mobilné telefóny niektorých predstaviteľov americkej Demokratickej strany. Je o tom presvedčeá FBI.

zhromaždenie, chceme lepšiu krajinu

Chceme lepšiu krajinu: Na Námestí SNP protestovali aj známe osobnosti

27.09.2016 20:20

Okolo 500 ľudí sa zišlo v utorok večer na bratislavskom Námesti SNP s heslom "Chceme lepšiu krajinu!". Medzi osobnosťami, ktoré vystúpili na pódiu, nechýbali Milan Kňažko či Richard Stanke.

žena, práca, kancelária

V Poľsku sa chystá štrajk žien pre potraty

27.09.2016 19:09

Zatiaľ viac ako 30 000 Poliek prisľúbilo, že sa budúci pondleok zapojí do "výstražného štrajku žien" na protest proti chystanému sprísneniu protipotratového zákona.