Škoda Citigo 2017: Motor 1,0 TSI nečakajte. Nová je len maska

Po piatich rokoch podstúpil najmenší boleslavský model, mimochodom vyrábaný v Bratislave, prvú výraznejšiu modernizáciu. Preplňovaný 3-valec ostal však výsadou konkurenčného Vw uP! Vynovené Citigo spolieha najmä na facelift. A ten sa vydaril.

Facelift Citigu veľmi prospel. Z nárazníka zmizli kruhové
hmlovky, maska aj kapota sú výraznejšie a v nárazníku nájdeme veľký
horizontálny otvor pre vstup chladiaceho vzduchu.
Facelift Citigu veľmi prospel. Z nárazníka zmizli kruhové hmlovky, maska aj kapota sú výraznejšie a v nárazníku nájdeme veľký horizontálny otvor pre vstup chladiaceho vzduchu.
Autor: Škoda-Auto

Vw up! absolvoval modernizáciu už vlani. Dostal napríklad preplňovaný 3-valec 1,0 TSI alebo výkonnú aparatúru BeatsAudio. Spolu s tým prešla menšími zmenami aj Škoda Citigo. Na tieto prvky síce v rámci koncernovej hierarchie nárok nedostala, ale pribudli denné diódy, zadné svetlá s dymovým efektom, automatická klimatizácia či dáždnik pod sedadlom. O plnohodnotný facelift však nešlo. Ten prišiel na rad až teraz. Predstaví sa na autosalóne v Ženeve.

Najmenšiemu boleslavskému modelu štylistické zmeny nepochybne prospeli. Citigo má novú masku a plastickejšie tvarovanú kapotu s hlbším „zubom“, no najmä nový nárazník. Kruhové hmlové svetlá nahradili obdĺžnikové, integrované do horizontálneho sacieho otvoru. To prináša Citigu väčšiu vizuálnu šírku. Navyše môžu plniť funkciu odbočovacích svetiel. Vzadu ostalo všetko bez zmien, s výnimkou výraznejšej „céčkovej“ grafiky svetiel.

Interiér má nový prístrojový panel a audio s farebným
displejom. Zo smartfónu sa vďaka aplikácii Move & Fun môže stať
multimediálne rozhranie vozidla.
Interiér má nový prístrojový panel a audio s farebným displejom. Zo smartfónu sa vďaka aplikácii Move & Fun môže stať multimediálne rozhranie vozidla.
Autor: Škoda-Auto

A potom tu máme nový zelený lak Kiwi a nový dizajn 15-palcových diskov v striebornej a antracitovej kombinácii. Štylistické zmeny priniesli Citigu nárast dĺžky o 34 mm na konečných 3 597. Komu to nestačí, Citigo bude naďalej ponúkané v športovej červeno-čiernej línii Monte Carlo a v línii Fun. V interiéri nájdeme prepracovaný multifunkčný volant, prístrojový panel s troma „budíkmi“, ktoré sa tentoraz prekrývajú, prípadne displej maxi Dot.

Vzadu nedošlo k prakticky žiadnym zmenám. Nový je však
lak Kiwi a antracitovo-strieborné 15-palcové disky kolies.
Vzadu nedošlo k prakticky žiadnym zmenám. Nový je však lak Kiwi a antracitovo-strieborné 15-palcové disky kolies.
Autor: Škoda-Auto

Audio kompatibilné so smartfónmi cez Bluetooth alebo USB konektor má vo vyšších úrovniach farebný displej. Prostredníctvom aplikácie Move & Fun, ktorá je dostupná pre iOs a Android, sa môže stať telefón súčasťou vozidla. Prenášajú sa naň napríklad údaje palubného počítača. Aplikácia tiež zvláda funkciu navigácie a vodiča môže navyše motivovať k ekonomickej jazde. Z bezpečnostných systémov sú k dispozícii autonómne brzdy City Safety (do rýchlosti 30 km/h), a tiež dažďový a svetelný senzor.

Ponuka motorov ostáva nezmenená. Citigo ponúka litrový 3-valec 1,0 MPI s výkonom 44 alebo 55 kW. V prvom prípade zrýchľuje na stovku za 14,4 a v druhom za 13,5 sekundy. Maximálna rýchlosť je 162, respektíve 173 km/h. Špecifickú pozíciu má Citigo 1,0 G-Tec, schopné spaľovať zemný plyn. V tomto prípade je motor vyladený na 50 kW. Akcelerácia na rýchlosť 100 km/h mu však trvá až 16,3 sekundy. Môžu za to najmä prídavné nádrže na CNG.

Po výstavnej premiére v Ženeve bude nasledovať štart predaja. Objednávky začnú díleri prijímať v apríli a k prvým zákazníkom sa Citigo dostane začiatkom júna.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

veľká británia, eú, brexit, eurofondy

Snemovňa lordov schválila dodatok chrániaci občanov EÚ po brexite

01.03.2017 20:36

Snemovňa lordov britského parlamentu schválila dnes dodatok k zákonu o brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Turecko, vlajka, vojak, zástava, turecká zástava, výhľad, údolie

Nemecko očakáva od Turecka prepustenie novinára

01.03.2017 20:10

Nemecká vláda očakáva od tureckých orgánov čo možno najrýchlejšie prepustenie uväzneného spravodajcu periodika Die Welt.

cesta, panelová, turiec

Neďaleko prešovskej nemocnice sa opäť prepadla cesta

01.03.2017 19:32

Cesta v blízkosti prešovskej nemocnice je opäť uzavretá. Prepadla sa tam ďalšia časť vozovky.

Fruni

Zomrel Vladimír Fruni, bývalý majiteľ BMG Invest

01.03.2017 18:58

Vo Veľkej Británii zomrel v noci z 27. na 28. februára bývalý majiteľ BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni (64).