Jaguar ukázal tri nové 4-valce. Dostane ich XE, XF aj F-Pace

Rodinu motorov Ingenium predstavil Jaguar v roku 2014. Postupne nahrádza staršie agregáty z dielne Fordu. Teraz k nim pribudnú dva benzínové 4-valce a najvýkonnejší 4-valcový diesel. Ten už nebude mať ďaleko od parametrov 6-valcov. Dokonca porazí aj konkurentov z Mníchova a zo Stuttgartu.

Jaguar - motor Ingenium
Nové naftové bi-turbo s označením 25d ponúkne úžasných 177 kW a krútiaci moment 500 Nm.
Autor:

Automobilka z Coventry sa postupne zbavuje minulosti spojenej s Fordom. Pôvodné agregáty vyvíjané s touto americkou automobilkou nahrádza úplne novými z rodiny Ingenium. Ako prvý prišiel naftový 4-valec v roku 2014. Postupne sa rozšíril do plejády modelov Jaguaru aj sesterského Land Roveru. Napríklad do Jaguarov XE, XF či F-Pace. A teraz sa rodina Ingenium rozrastie hneď o tri novinky – dve benzínové a jednu dieselovú. Všetky spája spoločný zdvihový objem dvoch litrov a 4-valcová konštrukcia.

Úplnou novinkou rodiny motorov Ingenium je dvojlitrový
benzínový agregát, ktorý bude naladený buď na 147, prípadne 184 kW.
Úplnou novinkou rodiny motorov Ingenium je dvojlitrový benzínový agregát, ktorý bude naladený buď na 147, prípadne 184 kW.
Autor: Jaguar Land Rover

Čítajte viac

Najzaujímavejší bude nepochybne diesel s označením 25d. V porovnaní so slabšou verziou 20d dostal totiž druhé turbodúchadlo. To sa postaralo o nárast výkonu z pôvodných 132 na 177 kW a krútiaceho momentu zo 430 až na 500 Nm. To už nie je ďaleko od parametrov trojlitrových naftových 6-valcov a dokonca viac ako ponúkajú konkurenčné dvojlitrové naftové bi-turbá zo Stuttgartu a z Mníchova. Takejto nádielke museli konštruktéri prispôsobiť kľukový hriadeľ, piesty aj systém priameho vstrekovania.

A konečne sa v modeloch Jaguaru objaví aj prvé benzínové Ingenium. Štvorvalec s označením 20t poskytne výkon 147 kW a variant 25t až 184 kW. Oba zamieria do modelov XE a XF. Nové SUV F-Pace dostane len silnejšiu verziu. Všetky tri sa však môžu tešiť z naftového bi-turba. Novinkou modelového roku 2018 sa stane aj F-Pace E-Performance, kde bude výkon základného naftového motora znížený na 120 kW. Výsledkom má byť priaznivá spotreba paliva na úrovni 4,8 litra nafty na 100 km.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
veľká británia, eú, brexit, eurofondy

Snemovňa lordov schválila dodatok chrániaci občanov EÚ po brexite

01.03.2017 20:36

Snemovňa lordov britského parlamentu schválila dnes dodatok k zákonu o brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Turecko, vlajka, vojak, zástava, turecká zástava, výhľad, údolie

Nemecko očakáva od Turecka prepustenie novinára

01.03.2017 20:10

Nemecká vláda očakáva od tureckých orgánov čo možno najrýchlejšie prepustenie uväzneného spravodajcu periodika Die Welt.

cesta, panelová, turiec

Neďaleko prešovskej nemocnice sa opäť prepadla cesta

01.03.2017 19:32

Cesta v blízkosti prešovskej nemocnice je opäť uzavretá. Prepadla sa tam ďalšia časť vozovky.

Fruni

Zomrel Vladimír Fruni, bývalý majiteľ BMG Invest

01.03.2017 18:58

Vo Veľkej Británii zomrel v noci z 27. na 28. februára bývalý majiteľ BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni (64).