J.D. Power: Ktoré nové autá sú najkvalitnejšie? Víťaz prekvapil

Spoločnosť J. D. Power pravidelne uverejňuje štatistiky kvality a spoľahlivosti automobilov. Naposledy uverejnila rebríček poruchovosti nových áut. Okrem nečakaného víťaza priniesol aj ďalšie prekvapivé výsledky.

28.06.2016 07:00
Porsche neobhájilo vlaňajšie prvenstvo a... Foto: Porsche
Porsche-Cayenne Turbo S-2016-1024-01 Porsche neobhájilo vlaňajšie prvenstvo a skončilo na druhej priečke.

Výsledky štatistického výskumu počiatočnej kvality (Initial Quality Study) uverejňuje spoločnosť J. D. Power pravidelne. Tentoraz zozbierala údaje od približne osemdesiattisíc vodičov prevažne z USA. Výskum prebiehal od februára do mája tohto roku a majitelia vozidiel mali vyplniť dotazník s 233 otázkami rozdelenými do ôsmich kategórií. Predmetom hodnotenia boli prvé tri mesiace prevádzky auta.

Hodnotiacim údajom bol počet porúch na 100 vozidiel. Do štatistiky bolo zaradených 33 značiek. Viceprezidentka americkej divízie J. D. Power Renee Stephensová zhodnotila, že kvalita vozidiel sa od minulého roka zvýšila o šesť percent. Ide pritom o najvyšší medziročný nárast od roku 2009. Na druhej strane netreba zabúdať na skutočnosť, že mechanické opotrebovanie prichádza neskôr ako po troch mesiacoch. Uvádzaná štatistika je teda viac obrazom kvality výroby ako trvácnosti vozidiel.

Na prvom mieste rebríčka sa ocitol prekvapivý víťaz. Porsche, ktoré obhajovalo víťazstvo z minulého roku, sa muselo uskromniť s druhou priečkou, keďže na prvom sa umiestnila Kia. Jej výsledok 83 porúch na sto vozidiel bol o jednu „poruchu“ lepší, ako v prípade nemeckej značky. To, že víťazstvo Kie nebola až taká náhoda, potvrdzuje tretie miesto Hyundaia. Koncernový partner víťaznej značky dosiahol výsledok 92 porúch na sto automobilov.

Kia zaznamenala skvelý výsledok aj vďaka... Foto: Kia
Kia-Sportage-2016-1024-04 Kia zaznamenala skvelý výsledok aj vďaka štvrtej generácii modelu Sportage.

Japonské značky povestné kvalitou a spoľahlivosťou sa umiestnili až za stupňami víťazov. Toyota skončila na štvrtom mieste, Lexus na ôsmom a Nissan na desiatom. Piatu priečku získalo BMW a zvyšné miesta v prvej desiatke si rozdelili americké značky Chevrolet, Buick a Lincoln. Za zmienku určite stojí, že značka Volkswagen sa umiestnila vyššie ako Audi alebo Mercedes-Benz.

Na poslednom mieste sa s vysokým počtom porúch umiestnila značka Smart. Prekvapivé sú však aj zlé výsledky už spomínaných japonský značiek ako Mazda, Honda, Subaru alebo Mitsubishi. V ich prípade ani tak nezaráža celkové umiestnenie, ako skóre vysoko prevyšujúce celkový priemer 105 porúch na sto vozidiel.