Američania chcú vymôcť odškodné od VW aj pre Európanov

Európske snahy o odškodnenie majiteľov Volkswagenov s klamlivým emisným softvérom, podobne ako v USA, skončili zatiaľ neúspechom. Teraz sa však do veci vložila americká právna kancelária. Zo súdneho sporu by mohol vzniknúť precedens.

ADAC - meranie motorov 2,0 TDI EA 189 po úprave softvéru
V Európe nemusí emisný škandál Volkswagenu skončiť len zvolávacou akciou a opravou postihnutých vozidiel. Žaloba americkej právnej kancelárie môže vytvoriť právny precedens a lavínu ďalších žalôb.
Autor:

Americká advokátska kancelária Hausfeld chce od koncernu Volkswagen vymôcť odškodné pre európskych majiteľov naftových vozidiel umožňujúcich manipuláciu s emisiami počas testov. Dúfa pritom, že jej pomôže Súdny dvor Európskej únie. Zástupcovia kancelárie podali na Volkswagen menom jedného z klientov žalobu na súd v nemeckom Braunschweigu. Predpokladajú, že súd si vyžiada vyjadrenie Súdneho dvora EÚ, ktoré bude možné použiť v ďalších prípadoch.

Čítajte viac

"Naším cieľom je, aby sa nemecký súd obrátil na súd EÚ,“ uviedol šéf nemeckej pobočky kancelárie Husfeld Christopher Rother. Žaloba požaduje, aby klient výmenou za vrátenie vozidla dostal plnú náhradu nákupnej ceny bez zrážok za jeho používanie. V žalobe tiež uvádza, že Volkswagen predajom áut s podvodným softvérom porušoval pravidlá EÚ. Klient si podľa Rothera kúpil v roku 2010 Volkswagen Eos. "Uzavrel kúpnu zmluvu, pri ktorej nemalo byť nikdy dovolené, aby vôbec vznikla.“

Kancelária Hausfeld podľa svojich informácií spoločne s internetovou platformou My-right.de, zastupuje požiadavky viac než 100 000 majiteľov áut koncernu Volkswagen, uvádza agentúra DPA. Volkswagen uviedol, že žalobu zatiaľ nemá k dispozícii, takže sa k nej nemôže vyjadriť. Koncern predvlani priznal, že do zhruba 11 miliónov áut inštaloval softvér, ktorý umožňuje obchádzať emisné normy počas testov. V Európe musí zvolať do servisov na opravu približne 8,5 milióna áut.

Volkswagen však odmietol výzvy, aby európskych zákazníkov odškodnil za škandál podobným spôsobom ako v USA. Tamojší zákazníci sa môžu rozhodnúť, či pristúpia na opravu auta, alebo dajú prednosť odkúpeniu vozidla Volkswagenom. Dohoda o urovnaní škandálu v Spojených štátoch tiež predpokladá, že majitelia dostanú odškodné až 10 000 dolárov. Eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová podľa Die Welt nedávno uviedla, že využije všetky prostriedky, aby odškodné európskym zákazníkom od Volkswagenu zaistila.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.