Američania chcú vymôcť odškodné od VW aj pre Európanov

Európske snahy o odškodnenie majiteľov Volkswagenov s klamlivým emisným softvérom, podobne ako v USA, skončili zatiaľ neúspechom. Teraz sa však do veci vložila americká právna kancelária. Zo súdneho sporu by mohol vzniknúť precedens.

ADAC - meranie motorov 2,0 TDI EA 189 po úprave softvéru
V Európe nemusí emisný škandál Volkswagenu skončiť len zvolávacou akciou a opravou postihnutých vozidiel. Žaloba americkej právnej kancelárie môže vytvoriť právny precedens a lavínu ďalších žalôb.
Autor:

Americká advokátska kancelária Hausfeld chce od koncernu Volkswagen vymôcť odškodné pre európskych majiteľov naftových vozidiel umožňujúcich manipuláciu s emisiami počas testov. Dúfa pritom, že jej pomôže Súdny dvor Európskej únie. Zástupcovia kancelárie podali na Volkswagen menom jedného z klientov žalobu na súd v nemeckom Braunschweigu. Predpokladajú, že súd si vyžiada vyjadrenie Súdneho dvora EÚ, ktoré bude možné použiť v ďalších prípadoch.

Čítajte viac

"Naším cieľom je, aby sa nemecký súd obrátil na súd EÚ,“ uviedol šéf nemeckej pobočky kancelárie Husfeld Christopher Rother. Žaloba požaduje, aby klient výmenou za vrátenie vozidla dostal plnú náhradu nákupnej ceny bez zrážok za jeho používanie. V žalobe tiež uvádza, že Volkswagen predajom áut s podvodným softvérom porušoval pravidlá EÚ. Klient si podľa Rothera kúpil v roku 2010 Volkswagen Eos. "Uzavrel kúpnu zmluvu, pri ktorej nemalo byť nikdy dovolené, aby vôbec vznikla.“

Kancelária Hausfeld podľa svojich informácií spoločne s internetovou platformou My-right.de, zastupuje požiadavky viac než 100 000 majiteľov áut koncernu Volkswagen, uvádza agentúra DPA. Volkswagen uviedol, že žalobu zatiaľ nemá k dispozícii, takže sa k nej nemôže vyjadriť. Koncern predvlani priznal, že do zhruba 11 miliónov áut inštaloval softvér, ktorý umožňuje obchádzať emisné normy počas testov. V Európe musí zvolať do servisov na opravu približne 8,5 milióna áut.

Volkswagen však odmietol výzvy, aby európskych zákazníkov odškodnil za škandál podobným spôsobom ako v USA. Tamojší zákazníci sa môžu rozhodnúť, či pristúpia na opravu auta, alebo dajú prednosť odkúpeniu vozidla Volkswagenom. Dohoda o urovnaní škandálu v Spojených štátoch tiež predpokladá, že majitelia dostanú odškodné až 10 000 dolárov. Eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová podľa Die Welt nedávno uviedla, že využije všetky prostriedky, aby odškodné európskym zákazníkom od Volkswagenu zaistila.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.