Dieselgate: Francúzi podozrievajú už aj Peugeot s Citroënom

Chápadlá aféry Dieselgate zasahujú čoraz viac výrobcov. Len pred pár dňami sme sa dozvedeli, že po Renaulte sú na francúzskej prokuratúre už aj materiály, ktoré naznačujú manipuláciu s emisiami zo strany koncernu Fiat. A teraz bude čeliť vyšetrovaniu pravdepodobne aj PSA, teda Peugeot s Citroënom.

Po automobilkách Renault a Fiat, ktoré sú podozrivé z
falšovania údajov s emisiami, si francúzsky spotrebiteľský úrad posvietil
aj na Peugeot s Citroënom.  Pritom francúzsky koncern dobrovoľne meral s
nezávislou organizáciou skutočnú spotrebu a emisie svojich áut.
Po automobilkách Renault a Fiat, ktoré sú podozrivé z falšovania údajov s emisiami, si francúzsky spotrebiteľský úrad posvietil aj na Peugeot s Citroënom. Pritom francúzsky koncern dobrovoľne meral s nezávislou organizáciou skutočnú spotrebu a emisie svojich áut.
Autor: PSA
Trestné stíhanie pre emisie naftových motorov teraz vo Francúzsku hrozí aj automobilke PSA. Francúzska vláda totiž oznámila, že úrad na ochranu spotrebiteľov poskytol svoje poznatky v tejto záležitosti prokuratúre. Tá rozhodne o ďalšom postupe. „Sme rozhodnutím úradu veľmi prekvapení,“ uviedla automobilka. Dodala, že pravidlá merania emisií vo všetkých krajinách dodržuje a že svoje autá nikdy nevybavila softvérom, ktorý by umožňoval s meraniami emisií manipulovať.

Čítajte viac

Naftové technológie PSA sa po emisnom škandále nemeckého VW vážnejšej kritike zatiaľ vyhýbali, uviedla agentúra Reuters. Navyše koncern už vlani dobrovoľne odštartoval v spolupráci s nezávislou organizáciou Transport & Environment merania spotreby svojich vozidiel v reálnej premávke a namerané údaje zverejnňoval. Francúzska vláda nespresnila, čo materiály odovzdané prokuratúre obsahujú. Úrad na ochranu spotrebiteľov sa však podľa DPA opiera o testy emisií áut a o dokumenty, ktoré získal pri svojom vyšetrovaní začatom v reakcii na emisný škandál Volkswagenu.

PSA je tak štvrtou automobilkou, pre ktorú sa úrad v súvislosti s emisiami naftových vozidiel obrátil na prokuratúru. Tá už vlani začala vyšetrovanie francúzskeho Renaultu. Minulý týždeň navyše francúzska vláda oznámila, že úrad na ochranu spotrebiteľov odovzdal prokuratúre materiály s poznatkami týkajúcimi sa naftových áut taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler (FCA). Vyšetrovanie úradu podľa vlády ukázalo, že emisie pri niektorých modeloch FCA niekoľkonásobne prevyšovali povolené limity.

Firma však tvrdí, že jej automobily plne zodpovedajú normám. Talianska vláda navyše uviedla, že nové testy vozidiel koncernu FCA nezistili žiadny ilegálny softvér, ktorý by umožňoval manipulovať s emisiami naftových motorov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.