V Rakúsku uzákonili záchrannú uličku

Vodiči, ktorí budú od januára budúceho roku, prechádzať cez Rakúsko, sa musia mať na pozore. Začne tu totiž platiť nové nariadenie o tzv. záchrannej uličke (Rettungsgasse).

11.11.2011 12:08
Kolóna Foto:
Na vytvorenie záchrannej uličky sa vodiči musia pripraviť už pri približovaní k dopravnej zápche.
debata

Šoféri budú povinní ju vytvoriť pri každej dopravnej zápche na diaľnici či rýchlostnej ceste, a to bez ohľadu na to, či sa tam stala nehoda alebo nie.

Slúžiť bude na to, aby sa zásahové jednotky – policajti, hasiči alebo záchranári – mohli včas dostať na prípadné miesto havárie. Doterajšia prax, keď sa na to využíval iba odstavný pruh, sa totiž v Rakúsku neosvedčila. Autá ho často blokovali, alebo využívali na predbiehanie.

Na vytvorenie záchrannej uličky sa vodiči musia pripraviť už pri približovaní k dopravnej zápche. Tí, čo idú v ľavom jazdnom pruhu, musia auto presunúť čo najviac doľava, tí vpravo zase čo najbližšie k pravej krajnici, pričom môžu využiť aj odstavný pruh. Medzi nimi tak vznikne voľný pás, ktorý môžu využiť hasiči, sanitky aj polícia. „Vodiči tým podporia zásahové jednotky a pomôžu obetiam nešťastia,“ hovorí Andreas Achrainer z rakúskeho automobilového klubu ÖAMTC. Vytvorením takej uličky sa podľa odborníkov príchod záchranárov na miesto zrýchli o štyri minúty a šance na prežitie tých, ktorí by sa pri nehode ťažko zranili, vzrastú až o 40 percent. Za nevytvorenie uličky hrozia v Rakúsku pokuty do 726 eur a za prekážanie v ceste zásahovým jednotkám dokonca až 2 180 eur.

Podobné opatrenie platí už aj v Nemecku, v Česku ho zaviedli v roku 2005. Tam však na vytvorenie záchrannej uličky stačí voľný stredový pruh v šírke aspoň tri metre. V Slovinsku a vo Švajčiarsku takýto voľný priechod pri zápchach síce priamo neprikazujú, ale odporúčajú a vodiči to zvyknú rešpektovať.

debata chyba
Články podľa značiek