V Nemecku po prvý raz jazdilo auto, ktoré nepotrebuje šoféra

Nemeckým Braunschweigom sa preháňalo auto bez šoféra. Nešlo však o nakrúcanie vedecko-fantastického filmu ani o nešťastnú príhodu, ale o celosvetovo prvý vedecký test, či automaticky riadený automobil zvládne sám jazdu v bežnej premávke. Vozidlo nazvané Leonie podľa výskumníkov absolvovalo test bez problémov.

11.10.2010 10:44
Auto bez šoféra Foto:
Špeciálne upravený Volkswagen Passat išiel ulicami nemeckého Braunschweigu sám. Posádka sa iba viezla pre prípad problémov, ktoré však podľa výskumníkov nenastali.
debata

Špeciálne upravený Volkswagen Passat, skonštruovaný expertmi z Technickej univerzity v Braunschweigu a Dolnosaského výskumného centra automobilovej techniky, dokázal podľa Marcusa Maurera z braunschweigskej univerzity na ulici udržiavať dráhu aj pri 60-kilometrovej rýchlosti, zvládol križovatky a zachovával bezpečný odstup od ostatných áut.

Oproti testom automatických vozidiel na uzavretých okruhoch musel rýchlosť upravovať podľa plynulosti premávky, sledovať dianie okolo seba a na základe toho robiť rozhodnutia. Umožňujú mu to zabudované senzory spolu s laserovými a radarovými skenermi, ktoré merajú a vyhodnocujú dopravnú situáciu. Sám taktiež ovláda plyn, brzdu aj volant.

Úplne bez ľudskej kontroly na svoju prvú, zhruba jedenásťkilometrovú jazdu mestom však Leonie nevyšiel. V jeho kabíne sedel jeden z členov výskumného tímu, aby sa v prípade problémov ujal riadenia. Nebolo to však údajne nutné a v budúcnosti nemeckí vedci plánujú tento „inteligentný automobil“ vypustiť do ulíc úplne samotný.

„Prvé samostatné jazdy po braunschweigskom mestskom okruhu sú už samy osebe vzhľadom na prostredie míľnikom,“ vyhlásil ešte pred jazdou vedúci projektu Stadtpilot (mestský pilot) Jörn Marten Wille. Na okruhu totiž panuje hustá premávka a dvojpruhová komunikácia je navyše rozdelená cestnou stavbou. Na auto to podľa Willeho kladie nároky na veľmi presné plánovanie dráhy jazdy. Určovanie pozície pomocou satelitu mu navyše sťažovala hustá mestská zástavba v okolí.

Plne automatické vozidlá Leonie sú základom pre vývoj budúcej generácie asistenčných systémov pre šoférov. Nová technika má urobiť autá ešte bezpečnejšie a v budúcnosti možno šofér ani nebude potrebný.

debata chyba
Články podľa značiek