Záznamy o dopravnej nehode policajti kontrolovať nebudú

05.05.2010 08:14
nehoda, auto, poistenie, pzp
nehoda, auto, poistenie, pzp Autor:

Vodiči, ktorí ešte nemajú tlačivo na zaznamenanie dopravnej nehody, nemusia prepadať panike. Obavy, že im za to od júna hrozí pokuta, sú totiž zbytočné. Policajti tieto dokumenty kontrolovať nebudú, a to ani v prípade, že by ich privolali na miesto havárie.

Neistotu medzi motoristami vyvolala novela zákona o cestnej premávke, ktorá začne platiť od budúceho mesiaca. V rámci riešenia škodovej udalosti zaviedla povinnosť vyplniť a podpísať tlačivo o dopravnej nehode. Mnohí vodiči z toho vyvodili, že ak tieto papiere nebudú mať, môže ich polícia za to pokutovať. „To sa nestane,“ ubezpečil Pravdu Peter Vittek, riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave. „My to kontrolovať nebudeme. To nie je doklad potrebný na prevádzku vozidla.“

Jeho slová potvrdil aj Viktor Plézel z policajného prezídia. Zákon podľa neho iba stanovil, že účastníci dopravnej nehody sú povinní taký záznam vyplniť a podpísať. Ak sa nedohodnú alebo jeden z nich odmietne protokol podpísať, treba privolať dopravnú políciu. Ani tá však spomenutý záznam nebude kontrolovať. „Polícia to už nebude riešiť ako škodovú udalosť, ale ako dopravnú nehodu. A na to má vlastné protokoly,“ vysvetlil Plézel.

Tlačivo k dopravnej nehode majú vodičom podľa zákona poskytnúť poisťovne, a to pri uzavretí poistnej zmluvy alebo neskôr na požiadanie. Väčšina poisťovní to takto robí už dávno. „Z nášho pohľadu nejde o nič nové. Záznam o dopravnej nehode je povinný doklad pre poisťovňu, bez ktorého nie je možné poistnú udalosť zlikvidovať,“ uviedla Silvia Vonzová z Komunálnej poisťovne. Ako dodala, tlačivo klientom poskytujú vo všetkých pobočkách a od júna sa bude dať stiahnuť aj z ich internetovej stránky.

Rovnaké možnosti ponúka poisťovňa Kooperativa. S tým rozdielom, že jej klienti majú záznam na webstránke k dispozícii už teraz. „Poštou však tieto tlačivá zasielať nebudeme,“ spresnila Daniela Michaličová z Kooperativy. Podľa informácií Pravdy o zasielaní poštou zatiaľ neuvažujú ani iné poisťovne. „Naše tlačivá sú dosť hrubé, posielať ich v obálke by nebolo vhodné,“ povedala Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek