Záznamy o dopravnej nehode policajti kontrolovať nebudú

Vodiči, ktorí ešte nemajú tlačivo na zaznamenanie dopravnej nehody, nemusia prepadať panike. Obavy, že im za to od júna hrozí pokuta, sú totiž zbytočné. Policajti tieto dokumenty kontrolovať nebudú, a to ani v prípade, že by ich privolali na miesto havárie.

05.05.2010 08:14
nehoda, auto, poistenie, pzp Foto:
nehoda, auto, poistenie, pzp
debata

Neistotu medzi motoristami vyvolala novela zákona o cestnej premávke, ktorá začne platiť od budúceho mesiaca. V rámci riešenia škodovej udalosti zaviedla povinnosť vyplniť a podpísať tlačivo o dopravnej nehode. Mnohí vodiči z toho vyvodili, že ak tieto papiere nebudú mať, môže ich polícia za to pokutovať. „To sa nestane,“ ubezpečil Pravdu Peter Vittek, riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave. „My to kontrolovať nebudeme. To nie je doklad potrebný na prevádzku vozidla.“

Jeho slová potvrdil aj Viktor Plézel z policajného prezídia. Zákon podľa neho iba stanovil, že účastníci dopravnej nehody sú povinní taký záznam vyplniť a podpísať. Ak sa nedohodnú alebo jeden z nich odmietne protokol podpísať, treba privolať dopravnú políciu. Ani tá však spomenutý záznam nebude kontrolovať. „Polícia to už nebude riešiť ako škodovú udalosť, ale ako dopravnú nehodu. A na to má vlastné protokoly,“ vysvetlil Plézel.

Tlačivo k dopravnej nehode majú vodičom podľa zákona poskytnúť poisťovne, a to pri uzavretí poistnej zmluvy alebo neskôr na požiadanie. Väčšina poisťovní to takto robí už dávno. „Z nášho pohľadu nejde o nič nové. Záznam o dopravnej nehode je povinný doklad pre poisťovňu, bez ktorého nie je možné poistnú udalosť zlikvidovať,“ uviedla Silvia Vonzová z Komunálnej poisťovne. Ako dodala, tlačivo klientom poskytujú vo všetkých pobočkách a od júna sa bude dať stiahnuť aj z ich internetovej stránky.

Rovnaké možnosti ponúka poisťovňa Kooperativa. S tým rozdielom, že jej klienti majú záznam na webstránke k dispozícii už teraz. „Poštou však tieto tlačivá zasielať nebudeme,“ spresnila Daniela Michaličová z Kooperativy. Podľa informácií Pravdy o zasielaní poštou zatiaľ neuvažujú ani iné poisťovne. „Naše tlačivá sú dosť hrubé, posielať ich v obálke by nebolo vhodné,“ povedala Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne.

debata chyba
Články podľa značiek