Technológia vzájomne komunikujúcich áut nie je žiadnou novinkou. Automobilky s ňou experimentujú už niekoľko rokov. V USA z nej však chcú spraviť štandard. Takzvané hovoriace autá by mali byť v USA povinné o tri roky. Americké vládne orgány už odštartovali prvé kroky a Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) oznámil, že začne vypracovávať potrebné pravidlá, pre zavádzanie systém V2V do nových áut.
Systém umožňuje zdieľanie dôležitých výstražných informácií medzi vozidlami pomocou rádiového signálu na vzdialenosť 275 metrov, a to pri rýchlosti vzájomnej komunikácie desaťkrát za sekundu. Palubný počítač tak môže upozorniť vodiča na hroziacu zrážku. Napríklad na prudké brzdenie vozidla, ktoré vodič nevidí, pretože je v zákryte iných áut. Možná je aj komunikácia áut s infraštruktúrou, napríklad semaformi, ale aj komunikácia s chodcami pomocou smartfónov.
Cieľom je samozrejme vyššia bezpečnosť. Podľa výskumnej správy cestného úradu by mohol systém V2V zabrániť ročne až 592– tisícom nehôd pri odbočovaní vľavo a pri prejazdoch križovatiek zachrániť 1 083 ľudských životov. Novú technológiu už testovali inžinieri v Ann Arbore v Detroite na približne troch tisíckach vozidiel a výsledky sú priaznivé. Autá si dokázali vymieňať údaje o vzájomnej polohe, rýchlosti či smere jazdy. Do povinnej výbavy amerických osobných a ľahkých nákladných áut sa má systém dostať od roku 2017.