Slovensko chce zaviesť desaťdňové diaľničné nálepky

Slovensko plánuje v roku 2012 zaviesť desaťdňové diaľničné nálepky pre osobné motorové vozidlá, ktoré nahradia súčasné týždňové.

23.02.2011 20:12
Diaľničná nálepka Foto:
Diaľničná nálepka
debata

Na Slovensku sa taktiež vodičom umožnia platby za kratšie jazdy po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest prostredníctvom SMS správ. Informoval o tom portál Aktuálne.sk. Zmeny majú okrem iného uľahčiť platenie zahraničným turistom.

„Ministerstvo pripravuje opatrenia v rámci diaľničných nálepiek, ktorými chce pomôcť samotným vodičom. Jednou zo zmien je prispôsobenie sa situácii v okolitých krajinách. To znamená zavedenie desaťdňových nálepiek.“, uviedol Ľubomír Tuchscher z odboru pre vzťahy s verejnosťou na ministerstve dopravy.

Desaťdňové kupóny sa používajú v niektorých susedných štátoch, určené sú predovšetkým pre turistov, alebo ľudí, ktorí po diaľniciach nejazdia často. „Zavedenie desaťdňovej diaľničnej nálepky je ústretovým krokom najmä pre zahraničných turistov z okolitých krajín, ktorí k nám prichádzajú autom na dovolenku. Je bežné, že turisti vyrážajú na dovolenku v piatok a vracajú sa v sobotu alebo nedeľu nasledujúci týždeň. Súčasná sedemdňová známka im preto nestačí,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Peter Belinský. Novinkou má byť tiež platba za kratšiu jazdu po diaľnici prostredníctvom SMS správy. Platilo by sa podobne ako za SMS lístom mestskou hromadnou dopravou. Motorista by poslal krátku textovú správu na dané číslo a vzápätí by mal dostať SMS s povolením použiť spoplatnenú cestu alebo diaľnicu.

Na Slovensku si môžu v súčasnosti vodiči osobných vozidiel zakúpiť týždennú, mesačnú a ročnú diaľničnú nálepku. Týždenná stojí 7 €, za mesačnú zaplatia raz toľko a ročná stojí 50 €. Oproti minulému roku sa ich ceny zvýšili o 40 percent. Vodiči nákladných áut, kamiónov a autobusov platia za jazdu po diaľniciach a ďalších cestách elektronické mýto.

V Čechách si majitelia osobných áut môžu kúpiť ročnú diaľničnú známku za 1200 Kč, mesačnú za 350 Kč a desaťdňovú za 250 Kč. Na tento rok sa ceny nezmenili.

debata chyba
Články podľa značiek