BMW, Porsche a Siemens predstavujú ultrarýchlu nabíjačku. Má výkon 450 kW!

19.12.2018 18:00

Bude nabíjanie elektromobilov rovnako rýchle ako tankovanie konvenčných áut? Rýchlonabíjačka FastCharge, ktorú predstavili Porsche, BMW a Siemens, je toho prísľubom.

Tento nabíjací stojan vyzerá rovnako ako mnoho...
Tento nabíjací stojan vyzerá rovnako ako mnoho iných. Lenže vďaka výkonu 450 kW dokáže už za tri minúty „natankovať“ elektromobilu dostatok energie na 100 km jazdy. Autor: Siemens

Jedným z dôvodov, prečo ľudia zatiaľ nechcú elektromobil a uprednostnia konvenčný pohon, je nedostatočná sieť nabíjacích staníc. Jednoducho, tí, ktorí nemajú vlastnú garáž so zásuvkou, nemajú kde svoje elektrické auto nabiť. A navyše, ak aj túto možnosť majú, dobíjanie trvá podstatne dlhšie ako tankovanie benzínu či nafty. Veľmi dobre si to uvedomujú aj samotné automobilky. A tak sa snažia vybudovať potrebnú infraštruktúru. Nie je to tak dávno, čo odvekí rivali BMW, Ford, GM, Daimler a Volkswagen oznámili, že do roku 2020 vybudujú v rámci projektu Ionity v Európe 400 rýchlonabí­jacích staníc s výkonom 350 kW.

Superrýchlu nabíjačku môžu využívať aj vozidlá...
Superrýchlu nabíjačku môžu využívať aj vozidlá s nižším maximálnym nabíjacím výkonom. Prispôsobí sa totiž konkrétnemu elektromobilu. Autor: Siemens

Taký veľký výkon urýchľuje nabíjanie, ale ako sa zdá, nemusí byť konečný. Do hry sa môžu dostať ešte výkonnejšie nabíjačky. Jednu z nich práve predstavili Porsche a BMW. Systém FastCharge by mal byť naozaj rýchly. Veď výkon tejto experimentálnej stanice, postavenej v obci Jettingen-Scheppach na juhu Nemecka, je až 450 kW. Jej vznik podporila aj vláda finančnou injekciou 7,8 milióna eur. V praxi to znamená, že jeden z prototypov čisto elektrického Porche, ktoré je upravené pre nabíjanie takým vysokým výkonom, dokáže načerpať elektrickú energiu na 100 km jazdy len za tri minúty. To je už čas, ktorý sa naozaj príliš nelíši od tankovania klasických palív.

Zatiaľ je stanica FastCharge jedinou v Európe, ale je prísľubom, že nabíjacia sieť Ionity môže v budúcnosti prejsť až na takýto výkon a majiteľom nových elektromobilov podstatne uľahčiť život. Otázkou ostáva, čo na to samotné batérie? Tie totiž rýchle nabíjanie nemajú príliš rady. Skracuje totiž ich životnosť. Aj preto samotná Tesla, hoci vybudovala vlastnú sieť nabíjacích staníc Supercharger, majiteľom jej elektromobilov odporúča, aby nabíjali svoje vozidlá doma z bežnej elektrickej siete a rýchle „tankovanie“ využívali len na dlhých trasách.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#BMW #Porsche #Siemens #nabíjacia stanica #FastCharge
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek