Americká Tesla si vybrala Nemecko. Do berlínskej fabriky ‘naleje‘ 4 miliardy eur

, 19.11.2019 10:00

Iba pred tromi týždňami spustila automobilka Tesla produkciu áut v čínskom Šanghaji a teraz mieri na európsky trh. Elektrické automobily sa začnú vyrábať v Nemecku už v roku 2021. Americká automobilka vytvorí na začiatok 3 000 nových pracovných miest, no podľa jej vízie môže pri zvýšenej výrobe zamestnávať až 8-tisíc zamestnancov. Závod vyrastie v priemyselnom parku Freienbrink v Grüneide v Brandenbursku, kde sa budú vyrábať batérie, motory a kompaktný SUV Model Tesla Y.

Spoločnosť očakáva, že doterajší model Tesla 3 bude najpredávanejším automobilom spoločnosti. Model Tesla 3 získal cenu ako najlepšie auto v strednej/vyššej triede. V základnej verzii je cena modelu od 42 000 eur. Výstavba automobilového komplexu sa začne v prvom kvartáli roku 2020. Americký gigant očakáva aj európske dotácie vo výške 300 miliónov eur.

Nemci: Sme atraktívni

„Rozhodnutie spoločnosti Tesla postaviť vysoko moderný závod na výrobu elektromobilov v Nemecku je ďalším dôkazom atraktivity Nemecka v automobilovom priemysle,“ uviedol nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Berlín sa stane prvým európskym mestom, v ktorom bude pod jednou strechou inžinierske a dizajnérske centrum automobilky Tesla. Spoločnosť oznámila, že má v úmysle začať s aktívnou výrobou svojich komponentov v Európe už v roku 2021. Podľa brandenburskej vlády automobilka plánuje vysadiť aj trojnásobne viac stromov, koľko ich bude vyrúbaných pri výstavbe moderného komplexu.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Americký automobilový gigant už má montážny závod v Holandsku, ale plány pre Nemecko sú oveľa väčšie. „Každý vie, že nemecké inžinierstvo je vynikajúce a to je súčasť dôvodu, prečo bude naša „Gigafactory 4“ v Nemecku,“ oznámil minulý utorok Elon Musk. Spoločnosť má svoje „Gigafactory“ v Nevade (USA), v New Yorku (USA) a tretia „Gigafactory“ bola len nedávno otvorená v Šanghaji.

Spoločnosť Tesla však ešte neposkytla bližšie informácie ohľadne množstva vyrobených modelov, ktoré plánuje vyrobiť v nemeckej fabrike. Američania už hľadajú zamestnancov, a to najmä stavebných, prevádzkových a inžinierskych pracovníkov.

Briti dúfali, ale obišli naprázdno

V Nemecku sídlia najväčšie automobilky ako sú Volkswagen, Daimler či BMW. Volkswagen sa však novej konkurencie neobáva, keďže nemecká automobilka urobila najagresívnejší krok v posune od tradičných automobilov k elektromobilom. Volkswagen oznámil investíciu v hodnote 30 miliárd eur do elektrifikácie svojich automobilov v nasledujúcich 4 rokoch. Luxusná automobilka Audi už vyrába elektrické SUV, ktorým chce osloviť potenciálnych kupcov modelov Tesly. Ostáva však otázkou, či Tesla dokáže byť jednotkou na trhu v elektromobiloch, aj keď prichádza Volkswagen so svojou plánovanou divíziou.

Tesla v minulosti rozmýšľala aj nad výrobou svojich automobilov vo Veľkej Británii. Vďaka možnej dohode o brexite bez dohody však americká spoločnosť zvážila investície do priemyslu v Spojenom kráľovstve. Analytici však dúfali, že si riaditeľ Tesly Elon Musk vyberie Veľkú Britániu aspoň pre svoje výskumné a vývojové pracovisko, ale aj to sa bude nachádzať v Nemecku. Tesla sa chystá navýšiť aj produkciu v Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete. Predaj elektroáut v Číne bol však narušený tarifami vyvolanými obchodnou vojnou medzi USA a Čínou.

Hrozby pre Slovensko?

V najbližších rokoch by mala byť produkcia elektromobilov sústredená najmä v Nemecku, Francúzsku, Španielsku a v Taliansku.

Výroba elektromobilov môže byť príležitosťou, ale aj hrozbou pre Slovensko. V Trnave odštartovali tento rok výrobu elektrického Peugeotu 208. Z Bratislavy je elektrický e-up! a v Nitre Jaguar začal tento rok produkciu modelu Land Rover Defender, ktorý by sa mal na budúci rok začať vyrábať aj v elektrickej verzii. Výroba elektroáut je však spojená s nižšími nárokmi na pracovnú silu a tiež s rozdielnou dodávateľskou základňou. Fabriky a subdodávatelia na Slovensku sú zatiaľ zameraní viac na autá s klasickým pohonom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Tesla Motors #Nemecko #Elon Musk #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
21. 10. 20191.242 €zdraženie1.316 €
14. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
7. 10. 2019zdraženie1.242 €zlacnenie1.321 €
30. 9. 2019zlacnenie1.233 €zlacnenie1.328 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR