Dotácie na elektromobily sa rozchytali za štyri minúty!

17.12.2019 09:50

Slovenská inovačná a energetická agentúra v pondelok spustila opakovanú registráciu žiadateľov o dotáciu na nákup elektromobilov. Problémy z minulého týždňa, keď po krátkom čase skolaboval server, sa nezopakovali.

V priebehu pár minút požiadalo v pondelok 668...
V priebehu pár minút požiadalo v pondelok 668 záujemcov o dotáciu na 786 automobilov. Autor: Ivan Majerský

Šesť miliónov eur vyčlenených na dotácie sa po spustení systému minulo za necelé štyri minúty. Peniaze po splnení ďalších podmienok dostane 668 žiadateľov, ktorí požiadali o dotáciu na 786 automobilov. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vo štvrtok (12. 12.) anulovalo pre technické problémy všetky predchádzajúce registrácie a zvýšilo pre veľký záujem sumu určenú na dotácie z piatich na šesť miliónov eur.

Záujem o dotácie niekoľkonásobne prekračuje objem prostriedkov vyčlenených na podporu nákupu elektromobilov. „K novej registrácii sa pristúpi aj preto, že úvodné minúty ukázali obrovský záujem verejnosti, keď už v priebehu pár minút stránka zaznamenala 8 000 návštev­níkov,“ uviedlo minulý týždeň MH.

V pondelok už bolo v čase otvorenia registrácie pripojených na stránke chcemelektromo­bil.sk asi 3000 ľudí. Na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bolo možné získať príspevok 8000 eur a v prípade plug-in hybridu 5000 eur. Podporu by tak mohlo získať maximálne 750 vozidiel na čisto elektrický pohon, respektíve 1200 plug-in hybridov.

Elektronická online registrácia je prvým krokom k úspešnému získaniu dotácie. Rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing.

Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy mali možnosť získať podporu na jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, je 50 000 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #dotácie
Články podľa značiek