Chaos už začal. Na hraniciach hlavného mesta skolabovala doprava

Bratislavský samosprávny kraj odporúča cestu do Bratislavy podľa možnosti úplne zrušiť. Policajti zas žiadajú o pochopenie a trpezlivosť.

, 08.04.2020 12:00
debata

Na hraniciach hlavného mesta v stredu ráno skolabovala doprava, dôvodom je vládne nariadenie o obmedzení pohybu. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na svojej internetovej stránke. „Na hraniciach okresu sú vstupné aj výstupné policajné kontroly. Dopravné zápchy sú na všetkých príjazdových cestách, jedným aj druhým smerom. Odporúčame cestu do a z hlavného mesta úplne zrušiť,“ uvádza BSK.

Problémy s obmedzením pohybu na seba nenechali... Foto: Ľuboš Pilc
Kolaps dopravy - koronavírus Problémy s obmedzením pohybu na seba nenechali dlho čakať. Hneď ráno sa pred hlavným mestom začali v miestach policajných kontrol tvoriť dlhé kolóny.

Sloboda pohybu a pobytu sa obmedzuje oddnes od 0:00 do 13. apríla 23:59. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti. Netýka sa tiež cesty za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb. Do obmedzenia nespadá ani cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb pre inú osobu v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.

Občania takisto môžu cestovať do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou či príbuzným. Pri prejazde jednotlivými okresmi, či už prostredníctvom motorového vozidla, bicykla alebo pešo sa musia občania podrobiť kontrole polície a vyplniť dotazník so svojimi súkromnými a kontaktnými údajmi, ako aj účel presunu.

Policajné hliadky spolu s príslušníkmi Ozbrojených síl SR bude kontrolovať všetky vozidlá, ktoré prechádzajú jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy. Ak budú vodiči prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budú musieť podrobiť opakovane. „Preto naozaj necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné,“ informovala polícia s tým, že všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje výnimka, sa budú musieť preukázať hliadke občianskym preukazom.

Polícia bude tiež kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci jednotlivých okresov s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu, a preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti. „A to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle,“ zdôrazňuje polícia. V prípade porušenia nariadenia štátu o obmedzeniach pohybu bude občanom hroziť sankcia do výšky 1 659 eur.

Policajti preto žiadajú občanov v tejto súvislosti o pochopenie a trpezlivosť. Policajný zbor SR to uvádza na sociálnej sieti s tým, že občanov vyzývajú, aby cestovali medzi okresmi iba vtedy, ak sa na nich vzťahuje výnimka a je to skutočne nutné. „Žiadame vás zároveň o pochopenie pre policajtov, ktorí vykonávajú kontroly. Policajný zbor si plní úlohy, ktoré dostal,“ uvádza polícia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #kontroly #dopravné zápchy #koronavírus #obmedzenie pohybu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek