V Číne takmer skolaboval 3,6 km dlhý most. Pozrite si jeho hrozivý tanec

11.05.2020 18:00

To čo sa stalo pred pár dňami s obrím mostom Humen cez Perlovú rieku nemalo ďaleko k veľkej tragédii. Počas plnej prevádzky sa dostal do silnej rezonancie. Autá sa s ním vlnili v nebezpečnom rytme.

Každý závesný most musí byť pružný a...
Každý závesný most musí byť pružný a flexibilný, ale most Humen sa vplyvom harmonickej rezonancie rozkmital v takých amplitúdach, že hrozilo jeho zrútenie. Momentálne je mimo prevádzky. Autor: Youtube

Most Humen ponad Perlovú rieku, ktorý spája Kanton s Dongguanom dali v Číne do prevádzky v roku 1997. A odvtedy slúži bez veľkých problémov. Lenže tento mesiac sa stalo čosi zvláštne. Približne 880 metrová časť mostnej konštrukcie tohto závesného „zázraku“ s celkovou dĺžkou 3,6 km, sa dostala do nebezpečnej harmonickej rezonancie. O to horšie, že to bolo v čase hustej dopravy, takže na mostovke sa nachádzali stovky áut. Stačil silnejší poryv vetra a asfaltová vozovka sa začala zrazu vlniť spolu s vozidlami tak ako nikdy predtým.

Čínske úrady most okamžite uzavreli. Od tragédie ale byť ďaleko nemuselo. Mostári teraz zisťujú, kde sa stala chyba. Celý most bude musieť prejsť revíziou a s najväčšou pravdepodobnosťou aj konštrukčnými zmenami, čo znamená, že jeho otvorenie nebude rozhodne otázkou dní či týždňov. V médiách sa objavujú úvahy, že na konštrukcii mosta sa v čase jeho výstavby šetrilo. Druhým dôvodom môže byť nevhodná aerodynamika ale aj dodatočná úprava mosta, keď do mostnej plošiny pridali stavbári 1,2 metra vysoký oporný múr.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Most #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek