BMW začne vyrábať benzín zo vzduchu! Má to zmeniť pravidlá hry

11.06.2020 16:00

Nie, toto nie je fikcia. Mníchovská automobilka investovala do americkej spoločnosti Prometheus Fuels, ktorá začne čoskoro dodávať na čerpacie stanice benzín vyrobený z kysličníka uhličitého zachyteného z atmosféry. Nemá byť drahší ako bežné palivo.

Už koncom tohto roka budú môcť zákazníci využiť...
Už koncom tohto roka budú môcť zákazníci využiť prvýkrát benzín, ktorý neuvoľní do atmosféry žiadne ďalšie CO2. Autor: Prometheus Fuels

Znie to ako rozprávka, no ide o realitu. Americká spoločnosť Prometheus Fuels vyvinula technológiu, ktorá dokáže vyrábať uhlíkovo neutrálny benzín. Využíva na to CO2 zachytený zo vzduchu. Jej výsledky nadchli mníchovské BMW natoľko, že cez svoju dcérsku spoločnosť BMW i Ventures investovala do amerického startupu. To napriek tomu, že BMW je pred štartom veľkej elektrickej ofenzívy.

„Možnosť vyrábať benzín zo vzduchu, cenovo porovnateľný s bežnými fosílnymi palivami, mení pravidlá hry,“ povedal Greg Smithies z BMW i Ventures. Je presvedčený, že nová technológia môže výrazne zmierniť dosahy, ktoré majú dnešné spaľovacie motory na životné prostredie. Prechod k čistej elektromobilite sa totiž neudeje zo dňa na deň. Autá tankujúce benzín či naftu tu budú ešte celé desaťročia.

„Priemerné auto ostáva na cestách približne osem rokov. To znamená, že aj keby sa celý svet rozhodol od zajtra prejsť na elektromobily, stále by trvalo niekoľko rokov, než by autá so spaľovacími motormi zmizli z ciest. My sa však rozhodne nechystáme presedlať okamžite na elektromobily,“ vysvetlil Smithies. Prvé dodávky uhlíkovo neutrálneho paliva majú zamieriť k zákazníkom už koncom tohto roka. Výhodou je, že jeho použitie si nevyžaduje žiadne úpravy klasických motorov.

Podľa Prometheus Fuels by nahradenie palív vyrobených z fosílnych zdrojov uhlíkovo neutrálnym benzínom znížilo svetovú produkciu skleníkového CO2 až o neuveriteľných 25 %. „Používaním paliva, ktoré recykluje CO2 z atmosféry, môžeme získať čas, ktorý máme na vyriešenie klimatickej krízy,“ povedal Rob McGinnis, zakladateľ Prometeus Fuels. O samotnej technológii však ani jeden z partnerov nič bližšie neprezradil.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#uhlíková neutralita #Prometheus Fuels #BMW i Ventures #BMW #benzín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek