Akí sme vodiči? Až 45 % Slovákov šoféruje vo ‘vlastnej bubline‘

Takmer polovica slovenských vodičov venuje počas jazdy málo pozornosti ostatným účastníkom premávky. O sebe má však dobrú mienku väčšina. Vyplýva to z výsledkov európskeho barometra 2020 o zodpovednej jazde, ktorý zverejnila nadácia VINCI Autoroutes.

, 25.08.2020 06:00
debata (7)
Seba vnímajú slovenskí vodiči ako ostražitých a... Foto: Reader's Digest
Vodič - agresivita Seba vnímajú slovenskí vodiči ako ostražitých a pokojných. Tí ostatní sú však podľa nich nezodpovední a agresívni.

Veru, nemáme byť na čo pyšní. Z prieskumu inštitútu Ipsos, ktorý oslovil 12 400 vodičov v 11 európskych krajinách, totiž vyplýva, že často porušujeme dopravné predpisy. Tak napríklad, predbiehanie sprava na diaľnici pripustilo 20 % Slovákov, 25 % zároveň priznalo, že sa úmyselne lepí na vozidlo, ktoré ich rozčuľuje. Strach z agresívneho správania iného vodiča už malo 85 % slovenských motoristov. Samotní vodiči sa ale paradoxne hodnotia nadmieru kladne.

Až 97 % opýtaných totiž uviedlo aspoň jedno kladné prídavné meno, keď mali sami seba charakterizovať počas jazdy, zatiaľ čo 85 % z nich uviedlo aspoň jedno negatívne prídavné meno na opis správania ostatných. Slovenskí vodiči sa považujú predovšetkým za ostražitých (69 %), pokojných (62 %) a zdvorilých (22 %). Na druhej strane, správanie ostatných opisujú ako nezodpovedné (56 %), agresívne (37 %), stresové (25 %) a nebezpečné (22 %).

Súčasne však 82 % motoristov pripúšťa, že občas spustí zrak z cesty na viac ako dve sekundy. Čítanie či posielanie SMS alebo e-mailov počas jazdy priznáva 20 % Slovákov. Bez súpravy handsfree telefonuje za volantom 35 % slovenských vodičov. Filmy alebo videá počas jazdy pozerá päť percent vodičov a rýchlostné limity prekračuje 82 % vodičov. Spomaliť v oblastiach, kde sa uskutočňujú práce na ceste, „zabúda“ 53 % Slovákov a 55 % nedodržiava bezpečnú vzdialenosť.

Nehodu v dôsledku ospalosti za volantom podľa prieskumu už malo alebo takmer malo 13 % Slovákov a z dôvodu používania telefónu za volantom 10 % vodičov. Napriek tomu si 26 % slovenských motoristov myslí, že je možné pokračovať v jazde aj v prípade únavy, 47 % si navyše myslí, že keď sú unavení, jazdia rovnako bezpečne, alebo dokonca ešte lepšie! Slováci sú zároveň na prvom mieste medzi európskymi krajinami v tom, že na cestu radi vyrážajú v noci.

Koná tak 75 % motoristov. Slováci jazdia podľa prieskumu v priemere tri hodiny a 16 minút bez prestávky. Počas cesty sa 59 % motoristov zastaví na to, aby si zdriemli, 82 % radšej oddiali čas odchodu v prípade únavy. Prieskum sa uskutočnil s cieľom vyhodnotiť správanie a vnímanie Európanov za volantom. Umožňuje sledovať vývoj rizikového správania a osvedčených postupov s cieľom pomôcť lepšie usmerňovať preventívne opatrenia v každej krajine.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #doprava #vodiči #Ipsos #VINCI Autoroutes
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek