V Írsku si už z telefónnej búdky nezavoláte. Zato si z nej nabijete auto

16.12.2020 18:00

Zaujímavý projekt spustili v Írsku. Z opustených, nefunkčných a dnes už úplne zbytočných telefónnych búdok sa stávajú rýchlonabíjacie stanice. Budú ich stovky.

Staré telefónne búdky stoja často v centrách...
Staré telefónne búdky stoja často v centrách miest. Nik ich však nevyužíva. Dostanú preto novú funkciu. Zmenia sa na nabíjacie stanice. Autor: EasyGo

Ako vieme, rozvoj nabíjacej infraštruktúry začína rapídne zaostávať za nárastom predajov elektromobilov. Na verejných nabíjačkách sa začínajú vytvárať rady. V Írsku preto prichádzajú so skvelým nápadom. Chcú využiť staré telefónne búdky, teda presnejšie miesta, kde stále stoja, hoci ich už nik nepotrebuje. Za projektom stojí telekomunikačná spoločnosť Eir a sieť nabíjacích staníc EasyGo. V prvej fáze sa tak zmení na rýchlonabíjacie stanice 180 telefónnych búdok. Technológiu dodá austrálska spoločnosť Tritium.

A takto to bude vyzerať po novom.
A takto to bude vyzerať po novom. Autor: EasyGo

Využitie telefónnych búdok má svoje výhody. „Chceme sa dostať do centier miest a na ľahko dostupné miesta. Práve telefónne búdky sa na týchto miestach nachádzajú a navyše bude také dobíjanie pre verejnosť jednoduché, pohodlné a bezpečné,“ vysvetľuje spoluprácu Gerry Cash, riaditeľ EasyGo. Spoločnosť dnes v Írsku prevádzkuje 1 200 nabíjacích staníc. Treba ich však podstatne viac, keďže Írsko plánuje mať do roku 2030 na cestách až milión elektrických áut.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#telefónne búdky #nabíjačky #nabíjacie stanice #elektromobily
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek