Video: Pozrite sa, ako sa pri Triblavine posúval most, vážiaci 3000 ton

Na križovatke D1/D4 bola využitá unikátna švajčiarska technológia, ktorá umožnila zasunúť most pod diaľnicu bez toho, aby sa na nej prerušila prevádzka.

15.02.2021 20:01
triblavina - most Foto:
Tritisíc ton vážiacu konštrukciu pomohla nadvihnúť unikátna konštrukcia zo Švajčiarska.
debata

„Vo všeobecnosti sa konečne ide robiť podjazd pod D1, kde sa využije technologicky náročný postup,“ povedal pred pár dňami minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Konkrétne to znamená, že v prípade mostu na D1 v mieste križovania s D4 sa využila unikátna stavebná technológia v podmienkach Slovenska. Tá spočívala v tom, že celý rámový most sa na svoje miesto v priebehu niekoľkých dní zasunie, navyše bez prerušenia premávky na D1.

Konkrétne vopred pripravenú 3000 ton vážiacu konštrukciu nadvihol zo Švajčiarska privezený pneumatický “Air pad sliding system”, následne sa využili hydraulické zariadenia, ktoré celú megakonštrukciu uviedli do pohybu. Ako to vyzeralo v praxi, ukazuje nasledujúce video:

Polovica práce je hotová, o pár dní NDS úplne uzavrie pravý jazdný pás diaľnice D1 pri Triblavine v dĺžke niekoľko sto metrov. Doprava bude presmerovaná z pravého do ľavého jazdného pásu (smer Bratislava), kde bude vedená v zúžených jazdných pruhoch.

debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #ministerstvo dopravy #Triblavina #D1/D4
Články podľa značiek