Dostavbu obchvatu Bratislavy blokuje čierna skládka. Môže to stáť milióny

Nejasnosti v tom, kto môže čiernu skládku odstrániť, predĺžia dostavbu obchvatu a podľa vyjadrenia D4R7 môžu stáť daňových poplatníkov milióny.

18.03.2021 20:00
D4R7 Ivanka sever Rača diaľnica výstavba BAX Foto:
Práce na nultom obchvate Bratislavy v okolí Rače komplikuje čierna skládka.
debata (6)

Termín dokončenia nultého bratislavského obchvatu je stále ohrozený a je možné, že sa posunie, rádovo aj o mesiace. Tentokrát však nie vinou zhotoviteľa, ale čiernej skládky v bratislavskej Rači, pri ktorej akosi štát a samospráva stále nevedia rozhodnúť, kto by ju mal odstrániť, aby to bolo legálne. Konzorcium D4R7 s jej likvidáciou problém nemá, musí mať však na to povolenie. A to stále chýba.

Do riešenia situácie sa zapojilo ministerstvo vnútra, ministerstvo životného prostredia, okresný úrad životného prostredia, no reálne sa doteraz neudialo nič. Skládka vznikla ešte pred začatím výstavby obchvatu, pôvodca nie je známy a konzorcium tvrdí, že na ňu upozorňuje opakovane už niekoľko mesiacov, no nedeje sa nič.

Podľa jeho vyjadrenia stačí povolenie od okresného úradu na jej odstránenie a konzorcium je s ním pripravené začať okamžite. Ak sa tak nestane, tak podľa jeho vyjadrenia „bude stáť dôsledok tejto nečinnosti daňových poplatníkov milióny eur a oneskorenie výstavby nultého obchvatu sa zbytočne predlžuje“.

VIDEO: Pozrite si, ako to aktuálne vyzerá s výstavbou nultého obchvatu Bratislavy.
Video

Okresný úrad v tom však nie je úplne svojou vinou, vydanie povolenia na odstránenie skládky totiž sťažuje komplikovaná vlastníctva štruktúra pozemkov, na ktorej stojí. Preto celú vec rieši s ministerstvom životného prostredia, ktoré už vydalo príslušné usmernenie. Ministerstvo vnútro potvrdilo, že už onedlho začne konanie, ktoré určí, kto môže (resp. musí) túto skládku odstrániť.

Odbor starostlivosti o životné prostredie môže až potom vydať povolenie na jej odstránenie. Zdá sa, že veci sa začali konečne hýbať, no prečo až po niekoľkých mesiacoch od oznámenia problému, nevedno.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #obchvat Bratislavy #D4R7 #nultý obchvat Bratislavy
Články podľa značiek