Novela cestného zákona je schválená. Mení aj rýchlosť na diaľnici v obci

Aj v obci bude na diaľniciach platiť "stotridsiatka", končia výsady autorizovaných servisov a sprísni sa dohľad nad STK.

28.10.2021 18:00
nemecko-130-km-h-clanok W Foto:
Diaľnica je nadradená infraštruktúra a preto sa na ňu nebude vzťahovať obmedzenie rýchlosti v obciach.
debata (19)

Národná rada s pripomienkami schválila návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a niektoré zmeny súvisia aj so Zákonom č. 106/2018 Z. z. (Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke).

Jednou z dôležitých zmien, ktoré prináša, je zrušenie certifikovaných opravovní, teda takých, v ktorých bolo nutné robiť komplikovanejšie servisné úkony a majiteľ auta si nemohol vybrať „nezávislý“ servis, ale povinne musel ísť do autorizovaného, samozrejme, ak nechcel stratiť záruku.

Autorizované servisy nebudú „povinné“

Certifikácie opravovní je zrušená a v súvislosti s tým sa zo zákona vypúšťajú ustanovenia týkajúce sa certifikovaných miest opravy. Po novom bude pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ktorými sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy, bude postačovať, aby oprava vozidla bola vykoná na základe informácií od výrobcu s príslušným technologickým vybavením, návšteva autorizovaného servisu nebude v týchto prípadoch povinnosťou.

Mení sa aj toľko diskutované obmedzenie rýchlosti na diaľniciach v obci. Doteraz sa v cestnom zákone (Zákon č. 8/2009 Z. z. – Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov), konkrétne v § 16 ods. 4 písalo, že: Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/ h, a ak ide po diaľnici v obci najviac 90 km/ h. Celá časť súvetia za čiarkou sa zo zákona vypúšťa úplne, takže sa ruší povinná „deväťdesiatka“ na diaľnici v obci.

Takže po novom platí § 16, odsek 2, v ktorom sa, okrem iného píše: Na diaľnici smie vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg jazdiť rýchlosťou najviac 130 km/ h. Táto rýchlosť bude platiť aj na diaľničných úsekoch, prechádzajúcich obcami, samozrejme, pokiaľ v nich nebude upravená (znížená) príslušnými dopravnými značkami.

policajt doprava premávka kontrola Čítajte viac Vodiči pozor! Toto sú najdôležitejšie zmeny v zákonoch za prvý polrok

Dôvodom je, že diaľnica je nadradená infraštruktúra, ktorá je navrhnutá na vyššiu rýchlosť. K tejto zmene podľa rezortu dopravy dôjde aj preto, že podľa európskeho nariadenia budú všetky novoschválené typy vozidiel od 6. júla 2022 a všetky prvýkrát evidované vozidlá od 7. júla 2024 vybavené systémom inteligentného prispôsobenia rýchlosti (eufemizmus pre povinný obmedzovač , píšeme o ňom v článku Povinný obmedzovač rýchlosti sa blíži. Autá opäť predraží. Obmedzovač je definovaný ako systém, ktorý pomáha vodičovi udržiavať rýchlosť zodpovedajúcu podmienkam prevádzky na ceste tým, že mu poskytuje „osobitnú a primeranú spätnú väzbu“.

Menia sa aj pravidlá pre STK

Ďalšie zmeny súvisia so zriaďovaním STK nad rámec existujúcej siete. Zavedú sa viaceré obmedzenia pre tých držiteľov povolení, ktorí reálne dané pracoviská nestavajú a často iba zámerne blokujú miesto v existujúcej si­eti.

Zavádza sa aj nový systém (vyšších) sankcií pre technickú službu technickej kontroly, technickú službu emisnej kontroly, technickú službu kontroly originality a technickú službu montáže plynových zariadení, zen je však pomerne komplexný, koho zaujíma, môže si prejsť zmeny, súvisiace so Zákonom č. 106/2018 Z. z. (Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke)

Poslanci schválili aj štyri pozmeňujúce návrhy. Okrem iného sa dopĺňa, že technická služba technickej kontroly prostredníctvom celoštátneho informačného systému technických kontrol vykonáva zber a vykazovanie údajov získaných za skutočných jazdných podmienok a zasiela ich Európskej komisii a Európskej environmentálnej agentúre.

Tiež sa vypustili niektoré nové ustanovenia upravujúce podmienky na zriadenie STK. Mala by sa súčasne zvýšiť kontrola nad transparentnosťou výberu poskytovateľa technických služieb. Medzi členov výberovej komisie sa preto doplní aj nominant NR SR, ktorým nemusí byť nevyhnutne poslanec parlamentu. Zároveň sa posunula účinnosť návrhu zákona na 31. decembra 2021.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #cestný zákon #maximálna rýchlosť #rýchlosť na diaľniciach #Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke
Články podľa značiek