Rýchlostná cesta R2: Začala výstavba úseku Kriváň - Mýtna

Výstavba úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna v Banskobystrickom kraji práve začala. Na stavbu získal investor v novembri právoplatné stavebné povolenie.

17.12.2021 20:00
SR R2 Kriváň Mýtna výstavba začiatok BBX Foto:
Úsek rýchlostnej komunikácie R2 Kriváň – Mýtna patrí k technologicky náročným. Jeho veľká časť bude viesť po estakádach.
debata (10)

Výstavba vyše 9-kilometrového úseku, ktorého väčšiu časť budú tvoriť estakády, by mala stáť vyše 232 miliónov eur bez DPH. Dokončený bude zrejme koncom roku 2024 a postaví ho združenie spoločností Doprastav, Strabag a Eurovia.

Ide o technicky náročný úsek, ktorého súčasťou bude 5 km dlhá mostná estakáda v údolí Krivánskeho potoka. Táto estakáda je situovaná vo výške 15 až 45 metrov ponad trasu cesty I/16, v tesnej blízkosti vysokého napätia a existujúcej zástavby.

Video

Motoristi po dostavbe tohto úseku získajú komfortné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec, s výnimkou úseku Zvolen, západ – Zvolen, východ. Moderná a predovšetkým kapacitne vyhovujúca štvorprúdovka prevezme tranzitnú dopravu z okolitých obcí a odľahčí aj cestu prvej triedy. Zároveň sa stane súčasťou medzinárodného cestného koridoru.

Všetok tranzit sa presunie na rýchlostnú cestu R2 a existujúca cesta I/16 by mala teda po spomínanom odľahčení od tranzitnej dopravy slúžiť predovšetkým pre dopravu medzi okolitými obcami a prirodzene aj pre vozidlá, ktoré z rôznych príčin po rýchlostnej ceste jazdiť nemôžu.

Rýchlostná cesta R2, úsek Kriváň - Mýtna Foto: NDS
R2 krivan mytna1 Rýchlostná cesta R2, úsek Kriváň - Mýtna

Podľa aktuálnych informácií od NDS sa aktuálne pracuje na odhumusovaní pôdy a tiež na prístupových cestách, realizujú sa výrub stromov mimo lesa, prekládka vodovodov a optických káblov, zemné práce na zakladaní mostných objektov a zároveň sa začali realizovať na moste skúšobné veľkopriemerové pilóty.

Už v priebehu vlaňajška a tohto roku sa na danom úseku zrealizovali výruby spojené s realizáciou prístupových ciest, prieskum v oblasti geológie, pyrotechnický, geotechnický a archeologický prieskum.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #rýchlostná cesta R2 #Kriváň - Mýtna
Články podľa značiek