NDS: Termín dokončenia tunelu Višňové sa posunie o mesiace, nie o týždne

Aktuálne nie je možné odhadnúť termín dokončenia tunela, ani navýšenie nákladov, ktoré si to bude vyžadovať. Otázne je aj to, čo sa stane s eurofondmi, ktorých vyplatenie bolo viazané na pôvodný termín jeho dokončenia.

, , 15.12.2021 18:00
Stavba D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala Foto:
Tunel Višňové sa načas postaviť nestihne. Viniť z toho aktuálneho zhotoviteľa stavby by však bolo nefér.
debata (9)

Tunel Višňové je momentálne strategickou a najdôležitejšou stavbou, spojenou s dokončením diaľnice D1. Bez neho sa motoristi nevyhnú Strečnu a Žilina sa nedočká efektívneho a fungujúceho obchvatu mesta.

Ohrozený termín, ohrozené eurofondy

V prípade tejto stavby je lehota sprejazdniť úsek a vyfakturovať stavbu do konca roka 2023 pre to, aby boli v plnom rozsahu využité dostupné eurofondy. K tomu ale zrejme nedôjde. Už teraz projekt fázujú medzi dvoma operačnými programami (OP), a to OP Doprava a OP Slovensko.

Ak by sa stalo niečo nepredvídateľné a z rôznych dôvodov by sa mala predĺžiť lehota výstavby, čo teraz vyzerá ako ten najpravdepodobnejší scenár, tak sa bude tento projekt fázovať medzi OP Integrovaná infraštruktúra a OP Slovensko. To by malo umožniť pokračovať v stavbe aj s prispením európskych peňazí.

rýchlostná cesta R7 Čítajte viac Boj o spojnicu R1 a D1 pokračuje

Po detailnejšom preskúmaní stavby sa totiž už teraz, sedem mesiacov po opätovnom zahájení prác ukazuje, že beztak šibeničný termín dokončenia stavby do konca roku 2023 sa s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nestihne a aby bolo možné na dokončenie problematického diaľničného úseku efektívne využiť európske peniaze, budú nutné zmeny.

Podrobná diagnostika stavby diaľničného tunela Višňové pri Žiline preukázala, že je nutné urobiť opravné práce v podstatne väčšom rozsahu, než sa pôvodne odhadovalo. Týka sa to primárneho a sekundárneho ostenia tunela a drenážneho potrubia na odvod horninovej vody. Problémy sú natoľko vážne, že ich sanácia si vyžiada oveľa dlhší čas, než sa predpokladalo aj v pesimistických scenároch.

Ako to vyzeralo s prácami v tuneli a jeho okolí na konci novembra? Aktuálnu situáciu popisuje nasledujúce video:

Podľa predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraja Tlapu sa tunel Višňové pri Žiline v pôvodne avizovanom termíne, teda do konca roka 2023, nepodarí sprejazdniť. Tlapa zdôraznil, že defekty im zhotoviteľ stavby v definitívnej podobe predostrel len pred niekoľkými dňami.

Čakanie na verdikt

„Ani my, ani zhotoviteľ momentálne ešte nepoznáme riešenie, ako by sme problémy odstránili. Je viacero možností pri ostení aj drenážach, takže momentálne sa zaviazať v nejaký pevný termín je absolútne predčasné,“ povedal s tým, že až keď sa to technicky vyrieši, budú schopní povedať, či pôjde o posun rádovo v týždňoch alebo mesiacoch. Neskôr šéf NDS spresnil, že termín dokončenia tunelu sa určite posunie rádovo o mesiace, nie o týždne, no bližšie ho odmietol špecifikovať. „Je korektné uviesť, že termín sprejazdnenia úseku sa posúva o niekoľko mesiacov. Keďže na stavbe pôsobí skúsený zhotoviteľ, sme však pripravení prijímať akceleračné opatrenia,“ doplnil.

Výstavba úseku D1 Hubová - Ivachnová Čítajte viac Pokrok pri dostavbe D1: Do prerazenia tunelu Čebrať zostáva 150 metrov!

Podľa Tlapu je predčasné hovoriť nielen o konkrétnom termíne sprejazdnenia, ale aj o sume zvýšenia. Dôvodom je vyhodnotenie spôsobu odstránenia identifikovaných chýb. „S ohľadom na prebiehajúce medzinárodné arbitrážne konanie sa v tejto chvíli nemôžeme vyjadrovať k stratégii uplatňovania nárokov voči bývalému zhotoviteľovi,“ podotkol.

Ostatné práce však napredujú. Sedem mesiacov od prebratia staveniska pracuje denne nepretržite na stavbe 300 až 400 pracovníkov a od 60 do 80 veľkých mechanizmov. Rozostavaných je 27 nových mostných pilierov. Budujú sa zemné telesá, kanalizácie, intenzívne sa pracuje na projektovej dokumentácii. V tuneli je aktuálne dokončených 170 nových klenieb v požadovanej kvalite, celkovo ich treba dorobiť takmer päťsto.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #D1 #tunel Višňové #Veľká cena Toskánska #Lietavská Lúčka – Dubná Skala #dokončenie D1
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek