Striktný zákaz parkovania na chodníkoch sa odkladá

Tak predsa. Motoristom aj samosprávam odľahlo. Aspoň na čas. Striktný zákaz parkovania na chodníkoch začne na ostro platiť až v septembri 2023.

17.03.2022 18:00
debata (2)
Za takéto parkovanie na chodníku, aj keď ste... Foto: Pravda
Parkovanie Za takéto parkovanie na chodníku, aj keď ste nechali 1,5 metrovú rezervu, vás mohli od marca pokutovať alebo odtiahnuť. Teraz sa ale zákaz odkladá až na september 2023. Dokonca budú zastavené aj všetky priestupkové konania, ktoré vznikli v tomto medziobdobí.

Autá budú môcť v prechodnom období parkovať na chodníku podľa doterajších pravidiel, a to až do 30. septembra 2023. Táto úprava umožní mestám a obciam získať čas na vyriešenie nedostatku parkovacích miest. Vyplýva to z návrhu zákona o cestnej premávke, ktorý už schválilo plénum Národnej rady. Cieľom návrhu je umožniť do 30. septembra 2023 parkovanie na chodníku podľa pravidiel, ktoré platili do 28. februára tohto roka. Na základe ostatnej úpravy, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2022, totiž došlo k zániku možnosti takéhoto parkovania na chodníku priľahlom k ceste aj pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra.

„V mimoriadne exponovaných lokalitách spôsobí táto úprava obciam, respektíve mestám a mestským častiam, parkovací kolaps, keďže vzhľadom na počet áut tieto jednotky územnej samosprávy jednoducho nemajú a do tejto doby nestihnú vytvoriť nové parkovacie miesta, respektíve vyznačiť dopravné značenie, ktoré umožní parkovanie na chodníkoch,“ podotkli predkladatelia v dôvodovej správe. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Petra Cmoreja (SaS) sa prechodné obdobie skrátilo, pôvodne ho predkladatelia navrhovali až do 31. marca 2024.

parkovanie Čítajte viac Vodiči pozor! Za parkovanie na chodníkoch už hrozí pokuta

S tým nesúhlasilo napríklad mesto Bratislava, ktoré to považovalo za príliš dlhú lehotu. Koniec septembra 2023 je podľa Cmoreja kompromisom. Priblížil, že to súvisí aj s tým, že v lete sa najlepšie robí dopravné značenie, preto sa lehota končí po lete. Upravila sa aj najvyššia hmotnosť vozidla, ktoré môže stáť na chodníku pri dodržaní ostatných pravidiel, a to z 3 500 na 2800 kg. Dôvodom je, že chodníky sú projektované zhruba na nosnosť 2800 kg a týmto spôsobom sa vylúčia veľké dodávky. Z pozmeňujúceho návrhu vyplynula aj úprava, ktorá pridala elektrické kolobežky, ktoré by podľa pôvodného znenia nemohli byť zaparkované na chodníku.

parkovanie, chodník Čítajte viac Vodiči pozor: Nový cestný zákon zakáže parkovanie na chodníkoch!

Cmorej zároveň vo štvrtok na tlačovej konferencii vyzval obce, aby mysleli na to, že toto predĺženie povolenia parkovania na chodníkoch je „skoro určite“ posledné. „Ja si po tých rokovaniach neviem prestaviť, že za rok a pol by niekto ešte predlžoval možnosť parkovať na chodníkoch, keďže majú naozaj rok a pol na to, aby si osadili dopravné značenie, kde chcú povoliť parkovanie, alebo vyznačili nové parkovacie miesta tam, kde to je možné,“ dodal poslanec. Zákon bude účinný dňom vyhlásenia, ak ho podpíše prezidentka SR. Zároveň tým zanikne trestnosť priestupku za parkovanie na chodníku pri dodržaní ostatných pravidiel.

„Ak niekto v tom medziobdobí dostal pokutu za to, že zaparkoval na chodníku a všetko ostatné bolo dodržané, to znamená, 1,5 metra miesta pre chodcov zostalo a ani žiaden iný paragraf zákona o cestnej premávke neporušil a nezaplatil pokutu na mieste, tak účinnosťou tohto zákona sa správne konanie o tomto priestupku zastaví, lebo zanikne trestnosť tohto porušenia zákona,“ skonštatoval Cmorej.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #parkovanie #parkovanie na chodníkoch
Články podľa značiek