Košická R2: práce postupne naberajú na intenzite

Po dobudovaní košická R2 prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude úsek súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia.

16.09.2022 20:00
R2 Šaca – Košické Oľšany Foto:
Práce na úseku Šaca – Košické Oľšany naberajú tempo.
debata (4)

Úsek rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany, známy aj tak trochu tragikomickou „kauzou dvoch slov“, keď bolo verejné obstarávanie zrušené a následne znovu obnovené, je už vo výstavbe. Tá začala v prvej polovici tohto roka a postupne naberá na obrátkach.

Aktuálne sa realizujú nielen preložky inžinierskych sietí a archeologický prieskum, ale prebieha aj odhumusovanie a odvoz ornice. Takisto prebieha sanácia podložia – realizujú sa vibrostĺpy, rebrá, geodrény a podložie sa upravuje vápnením.

rýchlostná cesta R7 Čítajte viac Kauza "dvoch slov" končí. Obchvat Košíc ma zelenú

Ukončený je už pyrotechnický prieskum, sú osadené informačné tabule a hotové sú aj skúšobné pilóty na mostných objektoch. V najbližšom období bude pokračovať realizácia vibrostĺpov, rebier a úprava podložia, začalo sa aj s prekládkami inžinierskych si­etí.

Vo výsledku tento úsek umožní prepojenie diaľnice D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude aj súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia. Úsek bude mať 14,2 kilometra a jeho výstavba má stáť 132,6 milióna eur bez DPH. Financovaný bude v prevažnej miere z eurofondov.

R2 Šaca – Košické Oľšany v číslach, II. úsek:

  • 14,2 km
  • 13 mostov
  • 3 križovatky
  • 7,2 km protihlukových stien
  • 52 preložiek inžinierskych sietí
  • 2,5 miliónov m3 odkopanej a navezenej zeminy
  • 2 milióny ton odťaženého kameňa
4 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #rýchlostná cesta R2 #obchvat Košíc #Šaca – Košické Oľšany
Články podľa značiek