Rýchlostná cesta R2: 'Údolie estakád' už pomaly rastie

Súčasťou úseku R2 Kriváň – Mýtna nebude len najdlhšia estakáda na Slovensku, aktuálne sa tam dvíha aj ďalší most.

21.10.2022 20:00
krivan-mytna Foto: ,
V úseku R2 Kriváň - Mýtna sa začína dvíhať ďalšia estakáda, jej dĺžka bude 1,6 kilometra.
debata (33)

O tom, ako to vyzerá s budovaním najdlhšej estakády na Slovensku, ktorá bude v úseku Kriváň – Mýtna súčasťou rýchlostnej cesty R2 sme písali približne pred mesiacom. Bude mať takmer 5 kilometrov a prechádzať bude údolím Krivánskeho potoka. Z hľadiska výstavby je pomerne náročná, pretože je situovaná vo výške 15 až 45 metrov ponad trasu cesty I/16, navyše sa stavia v tesnej blízkosti vysokého napätia a existujúcej zástavby. Jej výstavba je v plnom prúde, tento týždeň mostní odborníci vysunuli už štvrtý segment z trinástich. Ak vás zaujíma, prečítajte si tento náš článok:

krivan-mytna Čítajte viac Najdlhšia estakáda na Slovensku sa už začína dvíhať

Nebude to však jediná estakáda v tomto úseku. Aktuálne sa tam začína dvíhať aj ďalší most. Ten bude mať dĺžku vyše 1,6-kilometra a nachádza sa na konci úseku, v extraviláne obcí Mýtna a Píla. Táto estakáda pozostáva z dvoch súbežných mostov. Tvorí ju päť dilatačných celkov pozostávajúcich zo 42 polí. Nosná konštrukcia mosta je spojitá, dvojtrámová a je navrhnutá z dodatočne predpätého betónu.

Táto estakáda bude križovať cestu I/16, pokračujúc popri vodnej nádrži Mýtna a skončí preklenutím násypu nasledujúceho úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce. Výška pilierov bude v rozmedzí od 5,4 do 19,4 metra.

Úsek Kriváň – Mýtna

Začiatok úseku R2 Kriváň – Mýtna nadväzuje na úsek R2 Pstruša – Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce. R2 je vedená v údolí Krivánskeho potoka medzi pohoriami Slovenského Rudohoria, Poľany a Javoria. Motoristi po dostavbe získajú bezpečné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec. Nová štvorprúdovka odľahčí okolité obce i cestu prvej triedy od tranzitnej dopravy.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #Most #rýchlostná cesta R2 #Kriváň - Mýtna
Články podľa značiek