Sľub nedodržali. Most v Hlohovci zatiaľ zostáva zatvorený

Dokončenie opravy mostu v Hlohovci začína pripomínať nekonečný príbeh. S výhovorkami na poslednú chvíľu.

02.01.2023 18:00
Most Hlohovec Foto:
Dva dni pred Vianocami rozmiestňovali po opravovanom moste betónové zábrany.
debata (5)

Oprava kľúčového mostu cez rieku Váh v Hlohovci (most číslo 513–006 na ceste II/513) začala ešte minulý rok, konkrétne 9. februára a je naplánovaná na 18 mesiacov, takže má oficiálne skončiť až v lete tohto roku. Keďže dlhodobá uzávera mostu spôsobuje mestu a aj tranzitujúcej doprave vážne dopravné komplikácie, zhotoviteľ prisľúbil, že autá sa na most budú môcť vrátiť najneskôr koncom novembra. Zostalo však len pri sľuboch.

Vzhľadom na vplyv počasia a nutnosť dodržania technologických postupov bol termín sprejazdnenia mosta krátko pred jeho realizáciou odsunutý a pre autá bol stanovený na 23. decembra 2022. Ale ani tento termín nebol dodržaný a oznámenie o tom opäť prišlo na poslednú chvíľu, len deň pred jeho plánovaným sprejazdnením.

Podľa informácií od vedenia Trnavského samosprávneho kraja v dôsledku potreby dodržania technologických postupov a nutného vykonania skúšky zaťažiteľnosti mostného telesa sa termín sprejazdnenia posúva na prvú polovicu januára 2023.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Ďalšie diletantstvo OĽaNO. Tentoraz pri moste v Hlohovci

Po položení asfaltových vrstiev na moste uplynulý víkend aktuálne prebieha zosilňovanie konštrukcie mosta. Konkrétne ide o predpínanie externej konštrukcie a jej injektáž, ktoré zvýšia nosnosť mosta. Ďalším krokom bola skúška zaťažiteľnosti mosta, na základe výsledkov ktorej zaujmú stanoviská okresný úrad, dopravný inšpektorát a ďalšie orgány.

Po dohode zúčastnených strán bol termín miestneho zisťovania a stavebného konania stanovený na 9. januára. V prípade ich kladného záveru bude následne most daný do predčasného užívania. V tejto súvislosti bude určený režim premávky.

Most je v súčasnosti otvorený pre peších. Stále sú k dispozícii dočasné záchytné parkoviská na oboch brehoch Váhu. Posilnené vlakové spojenie medzi Hlohovcom a Leopoldovom tiež ostáva zachované. Podrobnejšie informácie a mapy sú dostupné na www.hlohoveckymost.sk.

Hlohovecký most

Most číslo 513–006 cez rieku Váh má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019 bola po diagnostike mosta vylúčená nákladná doprava s váhou presahujúcou 12 ton. Cieľom bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad k zúženiu jazdných pruhov alebo zníženiu rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta výrazne predĺži jeho životnosť. Navyše pribudnú nové chodníky a cyklotrasy po oboch stranách mosta. Na projekt v hodnote 5,6 milióna eur získal TTSK nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Most #oprava mostu #most v Hlohovci
Články podľa značiek